Od 1 stycznia 2014 roku na terenie Rzeczpospolitej Polskiej obowiązuje zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi opartym na dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/128/WE przestrzeganie zasad integrowanej ochrony roślin przez wszystkich profesjonalnych użytkowników.
Integrowana ochrona roślin to sposób ochrony roślin oparty na starannie wybranych z dostępnych metod ochrony roślin, w sposób minimalizujący zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Jest to właściwe dobranie i zharmonizowanie rozwoju populacji organizmów szkodliwych oraz utrzymanie stosowania środków ochrony roślin i innych form interwencji na ekonomicznie i ekologicznie uzasadnionym poziomie. Integrowana ochrona roślin wykorzystuje w pełni wiedzę o organizmach szkodliwych dla roślin (ich biologii i szkodliwości), w celu określenia optymalnych terminów dla podejmowania działań zwalczających te organizmy. Wykorzystuje także naturalne występowanie organizmów pożytecznych, w tym drapieżców i pasożytów organizmów szkodliwych dla roślin. Integrowana ochrona roślin kładzie nacisk na uzyskanie zdrowych plonów przy minimalnych zakłóceniach funkcjonowania ekosystemu rolniczego i zachęca do stosowania naturalnych sposobów zwalczania szkodników.
Nad chemiczne metody zwalczania organizmów szkodliwych, należy przedkładać metody biologiczne, fizyczne i inne niechemiczne zapewniające właściwą ochronę. Do najważniejszych metod należą między innymi;
- właściwy płodozmian,
- odpowiednia agrotechnika,
- stosowanie odmian odpornych lub tolerancyjnych,
- zrównoważone nawożenie, wapnowanie i nawadnianie,
- ochronę i stwarzanie warunków sprzyjających występowaniu organizmów pożytecznych.
Integrowana ochrona – to suma wiedzy o roślinach i agrofagach ich biologii, ekologii
i szkodliwości, o środkach ochrony roślin i ich właściwościach, a także o sposobach ich racjonalnego wykorzystania.
Decyzje o wykonaniu zabiegów roślin winne być podejmowane i wykonywane w oparciu o monitoring występowania organizmów szkodliwych, z uwzględnieniem progów ekonomicznej szkodliwości. Przy wyborze środków ochrony roślin należy brać pod uwagę ich selektywność i ich ograniczone stosowanie do niezbędnego minimum, a w szczególności poprzez zredukowanie dawek lub ograniczenie ilości wykonywanych zabiegów.
W myśl dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/128/WE – „użytkownik profesjonalny” oznacza każdą osobę, która stosuje pestycydy w toku swej działalności zawodowej, w tym operatorów, techników, pracowników i osoby samo zatrudnione, zarówno w sektorze rolnym, jak i w innych sektorach.
Stosowanie ogólnych zasad integrowanej ochrony roślin przez profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin zostało w Polsce uregulowane przepisami ustawy z dnia 8 marca 2013r o środkach ochrony roślin (Dz. U. poz. 455) oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 kwietnia 2013r.
w sprawie wymagań integrowanej ochrony roślin (Dz. U. poz. 505).
Opr. Jan Gembara PZDR Świebodzin |