W pierwszy dniu jesieni w Pałacu w Gliśnie pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Lubuskiego i Marszałek Województwa Lubuskiego po raz siedemnasty odbyła się impreza integracyjno-promocyjna „Jesień w Gliśnie”. Patronat medialny nad imprezą objęła TVP3 Gorzów Wielkopolski, Radio Zachód i Gazeta Lubuska. Targi Rolnicze w Gliśnie to jedna z największych imprez na terenie województwa lubuskiego, która od lat wzbudza duże zainteresowanie wśród mieszkańców naszego regionu. Wystawcy i zwiedzający jak zwykle nie zawiedli. W targach uczestniczyło ponad 180 wystawców.
W niedzielę (23 września) do Glisna przybywały całe rodziny, aby spędzić miło czas, skorzystać z porad specjalistów Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, przedstawicieli agencji rządowych, banków, towarzystw ubezpieczeniowych i oczywiście zrobić zakupy.
Jak co roku największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska ogrodnicze (a było ich 46) oferujące kwiaty doniczkowe, kłącza, róże, rośliny skalne i wodne, drzewka oraz krzewy owocowe i ozdobne, iglaki, byliny, sadzonki malin, truskawek i cebulki kwiatów.
Dużym zainteresowaniem zwiedzających, a szczególnie dzieci, cieszyła się Wystawa Drobnego Inwentarza. Wystawcy drobiu ozdobnego, królików, nutrii i gołębi pokazali swoje najlepsze sztuki hodowlane.
Interesującą atrakcją targów była wystawa przygotowana przez rękodzielników. Podczas imprezy 24 twórców ludowych prezentowało wyroby rzemiosła artystycznego: obrazy malowane igłą, rzeźbę ludową, witraże, hafty, wyroby z wosku pszczelego, drewna, sizalu, masy solnej, wikliny, siana, słomy, tkaniny, lalki, wyroby szydełkowe i na drutach, oraz biżuterię ręcznie robioną.
Duże zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudziła ekspozycja kwiatowa ”Barwy jesieni” w sali owalnej Pałacu przygotowana przez Zakład Projektowania i Usług Komunalnych „PORAJ „ oraz wystawa obrazów Jana Stopińskiego „Magia Ziemi Lubuskiej”.
Podczas targów można było spróbować i kupić żywność wysokiej jakości. Swoje produkty, które znajdują się na Ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych prezentowali Zbigniew Motyka „Masarnia Motyka” z Wrzesin, , Edward Wilk „Browar EDI” z Nowej Wsi i Władysław Giza z Bukowiny Bobrzańskiej.
Około godziny 1100 Roman Fraszczyk dyrektor Oddziału w Lubniewicach LODR powitał wszystkich uczestniczących w naszej imprezie. Następnie odczytano listy gratulacyjne od Elżbiety Rafalskiej - Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka. Podczas oficjalnego otwarcia głos zabrali Jacek Kurzępa - poseł Ziemi Lubuskiej i Zenon Fabianowicz - kierownik BP ARiMR w Sulęcinie.
W otwarciu imprezy również uczestniczyli radni sejmiku Województwa Lubuskiego, przedstawiciele organizacji rolniczych, agencji i instytucji związanych z rolnictwem oraz wójtowie, burmistrzowie i starostowie.
Panie z kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń i sołectwa serwowały potrawy regionalne i lokalne z własnych gospodarstw oraz uczestniczyły w konkursie kulinarnym „Drożdżowe wypieki na słodko”. Ogółem zgłoszono 13 potraw. Laureatem konkursu zostało sołectwo Janczewo za drożdżowy zwijaniec z makiem, które otrzymało dyplom i nagrodę rzeczową ufundowaną przez Bank BGŻ BNP Paribas. Drugie miejsce przyznano sołectwu Kiełpin za wieniec z brioszki dyniowej, a III za placek drożdżowy ze śliwkami z kruszonką dla Koła Gospodyń Wiejskich z Janczewa. Komisja wyróżniła także Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Glisno i 2 Drużynę Harcerską ”Wataha” z Glisna za chałkę czyli zaplatane ciasto drożdżowe oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Gołębnik” z Sidłowa za rogale drożdżowe z marmoladą. Laureaci drugiego i trzeciego miejsca oraz wyróżnieni w konkursie kulinarnym otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a pozostali uczestnicy okolicznościowe dyplomy.
W trakcie imprezy czas wystawcom i zwiedzającym targi umilały swoimi występami artystycznymi Brzezinki z Santocka, Echo z Wojcieszyc, Nietoperzanie z Nietoperka i Nowinianki z Nowin Wielkich.
Organizatorzy dziękują wszystkim za tak liczne przybycie i zapraszają na przyszłoroczne imprezy. Do zobaczenia 25-26 maja na XXVIII „Targach Rolniczych Glisno 2019” i 22 września podczas „Jesieni w Gliśnie”.
Tekst : Wiesława Matyka