- Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kalsk 91, 66-100 Sulechów,
- Oddział w Lubniewicach, Glisno 123, 69-210 Lubniewice

(+48) 68 385 20 91
sekretariat@lodr.pl

wstep

Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku w dniach 14-15.06.2023r. zorganizował kolejne szkolenia praktyczne w ramach realizowanej operacji z zakresu nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych. Tym razem rolnicy spotkali się w gospodarstwie należącym do  Hodowli Zwierząt Zarodowych Osowa Sień Sp.  z o.o., gm. Wschowa. Opiekunem naukowym demonstracji jest Pan prof. dr hab. Piotr Wójcik kierownik Zakładu Hodowli Bydła w IZ Balice, a doradcą rolniczym Pani Celina Kołopieńczyk z PZDR Nowa Sól.

Tematem szczegółowym demonstracji w HZZ Osowa Sień jest „Wykorzystanie trwale wygrodzonego sektora pastwiskowego w całorocznej poprawie dobrostanu bydła mięsnego”. 

Prezesem HZZ Osowa Sień jest Pan Jan Pabierowski. Gospodarstwo prowadzi produkcję roślinną na użytkach rolnych o powierzchni 3.612 ha z czego 2.795 ha stanowią grunty orne. Głównym kierunkiem produkcji roślinnej jest uprawa zbóż, rzepaku, buraków cukrowych oraz kukurydzy na ziarno i kiszonkę. W gospodarstwie stosowane są najnowsze technologie oraz wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt rolniczy, co umożliwia osiąganie wysokich plonów.

Wiodącym kierunkiem produkcji zwierzęcej jest bydło mleczne.  Od 2016 roku rozwijany jest także nowy kierunek  - hodowla bydła mięsnego rasy Limousine. Podstawą do rozpoczęcia hodowli było 15 sztuk jałówek cielnych tej rasy zakupionych w 2016 roku  i 15 jałówek cielnych sprowadzonych z Francji w 2017 roku. Są to zwierzęta czystej krwi o wysokim potencjale genetycznym, pochodzące od matek posiadających międzynarodowe księgi hodowlane. Zwierzęta te obecnie utrzymywane są w miejscowości Jędrzychowice, odosobnione od fermy bydła mlecznego. Obiekt, w którym znajduje się bydło mięsne ma do dyspozycji około 9 ha pastwiska. W 2019 roku oddany został do użytku budynek dawnej bażanciarni, przystosowany dla krów mamek z cielętami. W przyszłości planowane jest dołączenie 100 ha łąk znajdujących się w niedalekim sąsiedztwie.

Buhajki poddawane są selekcji pod względem budowy ciała. Najlepiej wycenione klasyfikowane są jako reproduktory na punkty kopulacyjne, natomiast pozostałe do opasu.
W 2021 roku Spółka sprzedała 3 buhajki, jako reproduktory do hodowców krajowych. Cieliczki po przeprowadzonej selekcji są przeznaczane na remont oraz reprodukcję rozszerzoną stada do momentu osiągnięcia stanu ok. 70 matek.

Dalsza praca hodowlana będzie polegała na zakupie buhajów o bardzo wysokim potencjale genetyczny. Około 30% krów będzie inseminowanych bykami z czołówki światowej. Inseminacja będzie dotyczyła głównie jałówek aby uniknąć trudnych porodów będą dobierane takie buhaje, które dają łatwe porody.

Struktura stada bydła rasy limousine na dzień 31.12.2022:
Krowy - 31 szt.;
Jałowice cielne - 21 szt.;
Jałówki > 1 roku - 20 szt.;
Jałówki od 0,5 do I roku - 13 szt.;
Byczki od 0,5 do 1 roku - 12 szt.;
Buhaje - 1 szt.

W 2022 roku Spółka uczestniczyła w Krajowej Wystawie Hodowlanej Bydła Mięsnego podczas Ogólnopolskich dożynek w Częstochowie i otrzymała tytuł czempiona i vice czempiona w kategorii: krowa z cielakiem.

W szkoleniach praktycznych przeprowadzonych w HZZ Osowa Sień udział wzięło 40 rolników z czterech  powiatów woj. lubuskiego. Podczas wizyt omówiono temat demonstracji i jej innowacyjne elementy, a uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia  okólników i wybiegów, na których przebywało bydło rasy limousine. W trakcie pierwszej  wizyty (14 czerwca)  uczestnicy wysłuchali także wykładu prof. Piotra Wójcika z IZ w  Balicach na temat zasad i celu realizacji demonstracji oraz pracy hodowlanej,  metod zarzadzania stadem i dobrostanu zwierząt. W dyskusjach w gospodarstwie poruszane były tematy dotyczące warunków utrzymania i hodowli bydła w systemie półotwartym, profilaktyka hodowlana, oraz metody rozpłodu i doboru buhajów. Dyskutowano również o metodach żywienia stosowanych w gospodarstwie oraz o dobrostanie zwierząt.

Opracowanie:Celina Kołopieńczyk - PZDR Nowa Sól
                       Tadeusz Matyka - LODR Kalsk

Fot. 1 - Pan Jan Pabierowski Prezes HZZ Osowa Sień - powitanie uczestników szkoleń praktycznych,
Fot. 2 - prof. Piotr Wójcik z IZ Balice podczas omawiania zasad i celu demonstracji,
Fot. 3, 4 - Uczestnicy spotkania w trakcie prowadzonych wykładów,
Fot. 5 i 6 - Bydło rasy limousine  w wydzielonym sektorze pastwiskowym,
Fot. 7  - Jałówki rasy limousine na okólniku,
Fot. 8 i 9 - Uczestnicy demonstracji w trakcie prezentacji gospodarstwa,
Fot. 10 i 11 -  Uczestnicy podczas spotkania w HZZ Osowa Sień.

  • Foto 01
  • Foto 02
  • Foto 03
  • Foto 04
  • Foto 05
  • Foto 06
  • Foto 07
  • Foto 08
  • Foto 09
  • Foto 10
  • Foto 11