- Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kalsk 91, 66-100 Sulechów,
- Oddział w Lubniewicach, Glisno 123, 69-210 Lubniewice

(+48) 68 385 20 91
sekretariat@lodr.pl

Ewelina Mularczyk-Sienkowska
Kategoria:

uesirksowprow

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

 

ALPAKI – najnowszy trend w agroturystyce

Wraz z nadejściem ostatnich dni września na terenie LODR w Kalsku pojawili się nie lada goście, niezwykle ciekawe i wyjątkowe zwierzęta, alpaki. Przyjechały na specjalne zaproszenie z okolic Wschowy, by swoją obecnością uświetnić szkolenie pt.„ Promocja hodowli zwierząt - alpaki nowatorską inicjatywą dla gospodarstw agroturystycznych w województwie lubuskim” realizowanego przez zespół SIR w ramach planu operacyjnego 2020-2021.

Alpaki zaprezentowała Pani mgr inż. Karolina Grys, która posiada ogromną wiedzę na temat tych egzotycznych zwierząt, które stały się tematem jej pracy magisterskiej i … wielką życiową pasją. Od 2015 r. prowadzi „Alpaczkowo”, w którym zajmuje się alpakoterapią.

Alpaki (Vicugna pacos) 

To niezwykle ciekawe i wyjątkowe zwierzęta pochodzące z Ameryki Południowej. Hoduje się je w Andach (nie występują w stanie dzikim), na wysokości 4000 do 4700 m. Najczęściej można je spotkać w Peru, Boliwii, Ekwadorze i Chile. Są ssakami roślinożernymi żyjącymi stadnie. Często mylone są z lamami, ponieważ są do nich bardzo podobne. Różnią się jednak wielkością. Długość ciała alpaki wynosi 128–151 cm, a wysokość w kłębie 80–100 cm. Zwierzęta te ważą 55–85 kg. Swoją budową przypominają również owce. W systematyce alpaki zostały zakwalifikowane do rzędu ssaków parzystokopytnych, rodziny wielbłądowatych.

Hodowane są dla wełny i mięsa. Karmi się je specjalistycznymi paszami, sianem i trawą, a ich przysmakami są marchewki. Dzięki dwudzielnej wardze nie wyrywają zjadanej trawy. Do wyżywienia wystarczą im słabe gleby, nawet piątej i szóstej klasy o niewielkim areale.

Występują dwie rasy alpak: suri i huacaya, które różnią się okrywą włosową. Włosy suri o jedwabistym połysku dorastają do 50 cm długości, natomiast wełna huacaya posiada wiele cennych właściwości. Wyróżnia się pod względem delikatności, miła w dotyku, nazywana jest wełną inteligentną, ponieważ współgra z temperaturą otoczenia. Co ważne dla alergików, sierść alpak nie uczula. Z wełny produkuje się koce, kołdry oraz wysokiej klasy odzież. Posiadacz rzeczy z niej wykonanych z pewnością doceni przyjemność jej noszenia.

Inną ogromną zaletą tych zwierząt jest ich łagodność, co w połączeniu ze specyficznym wyglądem, miękkim futrem i uspakajającym spojrzeniem predysponuje je do kontaktów z dziećmi, które szczególnie lubią. Również dorośli, szczególnie osoby starsze, uwielbiają kontakt z alpakami. Dlatego też mogą one stanowić niezwykle cenną atrakcję dla gospodarstw agroturystycznych i opiekuńczych, oraz zagród edukacyjnych.

Alpakoterapia to jedna z dziedzin zooterapii (animaloterapii). Polega ona na współpracy terapeuty i pacjenta z alpaką. W relacji tej alpaka stanowi motywator do podjęcia działania przez pacjenta. Wpływa to pozytywnie na jego sferę emocjonalną, poznawczą, a nawet społeczną. Sprzyja integracji rodzin i wywołuje szereg pozytywnych emocji wszystkich jej członków. Kontakt z alpakami ma wyjątkowe skutki w leczeniu dzieci, które pod wpływem tych zwierząt uspokajają się, rozluźniają mięśnie, zwiększają rozwój ruchowy i samoocenę.

Zajęcia z alpakoterapii prowadzone są m.in. w ośrodkach medycznych, szkołach i przedszkolach (zwłaszcza specjalnych) oraz domach pomocy społecznej. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie https://www.facebook.com/alpaczkowo/.

Korzystając z okazji przyjazdu alpak do Kalska, oprócz uczestników szkolenia, dzieci z miejscowej Szkoły Podstawowej i przedszkola również wzięły udział w pokazie tych pięknych zwierząt.

Spotkanie zrealizowane w ramach Planu Operacyjnego KSOW 2020-2021 „Promocja hodowli zwierząt – alpaki nowatorską inicjatywą dla gospodarstw agroturystycznych w województwie lubuskim.

 

  • IMG_8654
  • IMG_8665
  • IMG_8685
  • IMG_8709
  • IMG_8725
  • IMG_8876