„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
NOWOCZESNA I BEZPIECZNA HODOWLA ZIEMNIAKA
Odkryta innowacja w hodowli ziemniaka…w Połęcku
…pyra, kartofel, bulwa ziemniaczana, capsicum annuum,
grula, solanum tuberosum, potato…
Tematyka króla polskich stołów opanowała dwa szkolenia zorganizowane przez zespół SIR w dniach 25 i 26 sierpnia 2020 r. w miejscowości Złotnik oraz Ośno Lubuskie. Część merytoryczna szkoleń została wzbogacona prezentacjami polowymi w gospodarstwie pana K. Ostrowskiego w Złotniku oraz pana D. Kozakiewicza w Połęcku. Ponad 100 uczestników zapoznało się z tematyką nowoczesnej i bezpiecznej hodowli ziemniaka. W roli prelegentów gościliśmy przedstawicieli WIORiN z Gorzowa Wlkp. – kierownika Marcina Cyganiaka oraz panią kierownik oddziału w Lubsku Halinę Wysługocką. Przedstawiciele zaprezentowali tematykę bioasekuracji jako podstawowego elementu dostępu do rynku i produkcji bezpiecznej żywności z uwzględnieniem walki z bakteriozą pierścieniową w hodowli ziemniaka. Zostały wyjaśnione zagadnienia związane z ogólnymi zasadami zmianowania, nawożenia i nawadniania oraz oznakowania ziemniaków innych niż sadzeniaki. Ponadto, przedstawiono założenia "Programu dla polskiego ziemniaka", który ma na celu gruntowną restrukturyzację branży, poprzez wyeliminowanie nieprawidłowości rynkowych i fitosanitarnych, jak również wsparcie producentów poprzez promocję polskich produktów żywnościowych.
Niezapomnianą personą w ramach szkoleń zostanie pan dr Wojciech Nowacki – prelegent z ponad 40-letnim doświadczeniem w hodowli ziemniaka – reprezentant IHAR PIB Oddział w Jadwisinie. Autor wielu fachowych opracowań dot. hodowli ziemniaka, ekspert i konsultant reglamentacji prawnej ustawodawstwa polskiego. Pan dr Nowacki podzielił się z uczestnikami swoją niezastąpioną wiedzą w dziedzinie zrównoważonej produkcji ziemniaka. Przedstawił wszystkie wątki „ziemniaczane” w tym m.in. uwarunkowania przyrodnicze (klimatyczne, glebowe) plonowania ziemniaka, zagrożenia w uprawie (ochrona plantacji przed agrofagami), znaczenie czynników w kreowaniu plonu i jego jakości (odmiana, klimat, gleba, agrotechnika). Przy tym, została podkreślona nienajlepsza oferta handlowa ziemniaków jadalnych w Polsce związana z dominującym importem ziemniaków świeżych co precyzuje poniższa tabela:
Tabela 1 Wartości ilości eksportu i importu – dane 2016/2017 (źródło: prezentacja dr. W. Nowackiego)
Specyfikacja | EKSPORT (tys. ton) |
IMPORT (tys. ton) |
Ziemniaki świeże ogółem: | 37,1 | 103,6 |
w tym: sadzeniaki | 2,5 | 14,9 |
ziemniaki wczesne | 1,7 | 35,6 |
jadalne | 32,9 | 53,1 |
Ponadto, dr Nowacki zwrócił uwagę na zasadnicze cele nowoczesnej technologii uprawy oraz profesjonalizm i certyfikację, które są przyszłością technologii uprawy ziemniaka. Potwierdzeniem słów prelegenta była prezentacja innowacyjnych, rangi światowej, rozwiązań występujących w gospodarstwie pana Dariusza Kozakiewicza w Połęcku. Właściciel gospodarstwa uprawia na dwustu hektarach 10 odmian ziemniaka. Technologia prowadzonej zagonowej uprawy wielu odmian ziemniaka w warunkach polskich, zasługuje na miano pełnej innowacji. Prezentowana metoda zapewnia ograniczenie rozmywania redlin na naszych lekkich glebach, które należy coraz częściej nawadniać.
Kolejną perełką innowacyjną w gospodarstwie pana Kozakiewicza była nowoczesna przechowalnia z linią sortująco-pakującą oraz systemem wentylacji, która może pomieścić ok. 5000 ton ziemniaków składowanych w 6 poziomach palet skrzyniowych. Przedstawiciele gospodarstwa chcą rozwijać się dalej i tak wśród obiektów w gospodarstwie znajduje się również suszarnia z czyszczarnią oraz powstały niedawno nowoczesny magazyn zbożowy ze specjalistyczną wentylacją podłogową.
Przedstawione inicjatywy uzyskały dużą aprobatę i zainteresowanie dr. Nowackiego, ukazując tym samym ogromny potencjał jaki drzemie wśród lubuskich producentów rolnych. Planowana w związku z powyższym jest ścisła współpraca przedstawicieli gospodarstwa z Instytutem Badawczym IHAR w ramach ogólnopolskiego projektu działania „Współpraca” objętego PROW na lata 2014-2020.
Wisienką a właściwie „ziemniakiem na torcie” był obiad, poprzedzony prezentacją dań i wykorzystanych w nich poszczególnych odmian ziemniaka. Uczestnicy kosztowali ziemniaka pod wieloma postaciami, różnego rodzaju sałatki ziemniaczane, przekładańce ziemniaczane, ziemniaki zapiekane, grillowane, ziemniaki pod pierzynką - przykład potencjału polskiej produkcji ziemniaka.
Mamy nadzieję, że zdobyta przez uczestników wiedza pozwoli na wdrożenie dobrych praktyk w zakresie innowacji w rolnictwie oraz promowania innowacyjnych technologii uprawy ziemniaka w województwie lubuskim.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w szkoleniach!
Szczególne podziękowania kierujemy do pana dr. Wojciecha Nowackiego (IHAR-PIB) za bogaty przekaz wiedzy i doświadczenia w zakresie hodowli ziemniaka, życząc tym samym wielu osiągnięć w dalszych „ziemniaczanych odkryciach”.
Operacja została współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Złotnik 25.08.2020r.
Ośno Lubuskie 26.08.2020r.