Wraz z nadejściem jesieni zmienia się otaczający nas krajobraz. Lasy przyodziewają szaty w cudownej palecie barw. Sady uginają się pod ciężarem owoców. Dla winiarzy to znak, że nadeszła pora zbioru owoców swojej wielomiesięcznej pracy. Jest to idealny czas by z bliska przyjrzeć się procesowi powstania najszlachetniejszego z trunków – wina.
Z tą myślą, na początku października br., pracownicy Sieci Innowacji w Rolnictwie i na Terenach Wiejskich Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku zorganizowali wyjazd studyjny do Winnicy Turnau w Baniewicach (woj. zachodniopomorskie) w ramach operacji pn.: „Innowacje w uprawie, technice i pielęgnacji winorośli. Aspekty prawno-ekonomiczne działalności prowadzenia winnicy” dla lubuskich winiarzy, rolników, przedsiębiorców, doradców i przedstawicieli organizacji naukowych .
Skąd wybór Winnicy Turnau, skoro w Lubuskiem winnic, piwniczek i wytwórni wina mamy na wyciągnięcie ręki?
Odpowiedzią na to pytanie jest chęć zaprezentowania unikalnego innowacyjnego procesu technologicznego produkcji wina zastosowanego przez rodzinę Turnau.
Niewątpliwy sukces winnicy to rezultat połącznia przyjaźni, pasji, ciężkiej pracy i … otwarcia na innowacje.
Powstanie winnicy to próba powrotu do rodzinnej tradycji, którą zapoczątkował pradziadek obecnych właścicieli Winnicy, Jerzy Turnau – właściciel ziemski, rolnik pasjonata, autor kursów rolniczych we Lwowie. Wprawdzie historia nie pozwoliła na bezpośrednią kontynuację jego dzieła, ale zataczając koło sprawiła, że pasja ta odżyła w jego potomkach Zbigniewie i Grzegorzu, do których dołączyli syn Zbigniewa Jacek i przyjaciel rodziny Tomasz Kasiński – enolog.
Rozpoczęte w 2010 roku nasadzenia w ilości 500 sadzonek, kontynuowane w kolejnych latach, obecnie zajmują ponad 30 hektarów. Właściciele największej winnicy w Zachodniopomorskiem stawiają przede wszystkim na wina białe i różowe. Ponadto rozszerzają swoją ofertę o wina lodowe i musujące. Opierają swoją działalność przede wszystkim na uprawie winorośli na wina białe, co poniekąd jest podyktowane specyficznym chłodnym klimatem Polski. Obok sztandarowej odmiany Solaris uprawiane są szczepy Seyval Blanc, Riesling, Hibernal i Johanniter, natomiast z czerwonych odmian Rondo, Regent i Cabernet
Aby stworzyć najwyższej jakości wino, na długo zapadające w pamięć klientów, właściciele Winnicy postawili na staranność i dbałość o szczegóły. Nie mając potrzebnego doświadczenia w uprawie winorośli szukali wsparcia wśród bardziej doświadczonych winiarzy. Zaproszenie do współpracy przyjął Frank Faust. Wywodzący się z nadreńskiej rodziny z ponad 100-letnią tradycją winiarską jest uznanym twórcą wina z Nadrenii. To On jest protoplastą sukcesu Winnicy Turnau. Wprowadził zmiany w uprawie winorośli, w sposobie ich pielęgnacji i ochron. Następnie zaproponował innowacyjne rozwiązania w samej winiarni, która wyposażona została m.in. w wykonane na specjalne zamówienie trzypoziomowe tanki jego projektu (Winiarnia może pomieścić około 180 tys. litrów wina). Dziś winnica wyróżnia się pod względem zastosowania opatentowanych na skalę światową rozwiązań technologicznych - dysponuje odszypułkowarką bębnową, która przy odrywaniu szypułek nie uszkadza i nie miażdży owoców. Najwyższej klasy jakość win zapewnia innowacyjny filtr przepływowo-krzyżowy „clow”, który wychwytuje najdobniejsze zanieczyszczenia i niweluje wszystkie niepożądane zapachy technologiczne (drożdże), dzięki czemu produkt finalny jest bardzo klarowny i zachwyca swoim bukietem.
Najnowszy nabytek Winiarni Turnau stanowi „szyta na miarę” linia technologiczna do rozlewania i korkowania butelek.
Zastosowanie tak nowoczesnej technologii pozwala na kontrolę procesów na każdym etapie powstawania wina, co wpływa na jego bardzo wysoką jakość.
Pierwsze wina z Winnicy Turnau pojawiły się na rynku w 2015 roku. Wina cieszą się nadspodziewanie dużym zainteresowaniem i zyskują uznanie polskich klientów. Są też już pierwsze międzynarodowe sukcesy na konkursach winiarskich: PIWI w czeskich Sardicach, PIWI International w niemieckim Oppenheim oraz na międzynarodowym konkursie win w Monako.
Zaangażowanie wszystkich udziałowców i ich rodzin powoduje, że atmosfera miejsca udziela się gościom tłumnie odwiedzającym Winnicę.
Właściciele zapraszają przez cały rok do tego wyjątkowego miejsca, w którym oprócz możliwość zwiedzenia winnicy i winiarni, za niewielką opłatą zapewniają degustację miejscowych win.
Celem operacji było podniesienie poziomu wiedzy w zakresie innowacji i opatentowanych rozwiązań w technologii produkcji wina w ramach uprawy winorośli w polskich warunkach klimatycznych.
Podczas wyjazdu uczestnicy mieli możliwość nawiązania kontaktów, zapoczątkować współpracę, pozyskania nowych partnerów EPI oraz zapoznać się z ideami i korzyściami płynących z partnerstwa.
Ewelina Mularczyk-Sienkowska