„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Ach cóż to był za dzień… Nasza Szczęśliwa Siódemka!
- Specjały znad Obry
- Lubuskie Wina Regionalne
- Twój Zielony Targ
- Dostawcy Natury
- Skarbiec Lubuskich Smaków
- Leśny Klub Kolacyjny
- SMAKujemy Lubuskie
KONGRES Lubuskich Grup Operacyjnych EPI!
Lubuscy rolnicy tym razem w rolach konsorcjantów Grup Operacyjnych EPI gościli w dniu 27 kwietnia 2023 r. podczas Kongresu organizowanego w ramach SIR. Wszystkie siedem Grup – konsorcja zbudowane z co najmniej pięciu rolników – brały udział w naborze wniosków ogłoszonym przez ARiMR i uzyskały pozytywną opinię w ramach wsparcia finansowego w zakresie tworzenia Krótkich Łańcuchów Dostaw Żywności dot. działania „Współpraca”. Lubuskie Grupy w podwójnej roli – Prelegentów i Uczestników Kongresu – zaprosiły nas do swoich „konsorcyjnych światów” prezentując własne prelekcje przedstawiające członków grupy oraz opisując wdrażane przez nich ciekawe inicjatywy w zakresie innowacyjnych rozwiązań projektowych w ramach prowadzenia wspólnej sprzedaży produktów rolnych na poczet rozwoju skracania łańcucha dostaw żywności od producenta do konsumenta i tym samym rozwoju rynku lokalnego.
Nieocenionym punktem wydarzenia była towarzysząca nam przez cały dzień niezwykle kusząca, pobudzająca nasze kubki smakowe, prezentacja lokalnych produktów będących przedmiotem wspólnej sprzedaży w ramach KŁD każdej z Grup Operacyjnych EPI. Członkowie Grup przygotowali długi stół degustacyjny bogaty w lubuskie specjały tj.: przetwory warzywne i owocowe, pasty, różnego rodzaju oleje, soki, produkty mleczarskie (sery krótko i długo dojrzewające z mleka koziego, krowiego i owczego), wina, chleby na zakwasie, ciabatty, chutney z czerwonej cebuli z miodem i czerwonym winem, „dzikie potrawy”, pesto, sosy, konfitury, kiszonki pod różnymi postaciami, miody, tuszki kurczaka pastwiskowego, octy i wiele innych smakowitości…..a wszystkie produkcji naszych Szanownych Lubuskich Rolników!
Część prelekcyjna, po oficjalnym otwarciu wydarzenia przez Dyrektorów LODR w Kalsku oraz podsumowaniu przez Zespół SIR działań i zrealizowanych wydarzeń w ramach Sieci, należała do zaproszonego Krajowego Brokera Innowacji – dr. inż. Aleksandra Bomberskiego. Broker zaprezentował tematykę Współpracy Grup Operacyjnych EPI w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 z uwzględnieniem szczegółowym Interwencji 13.5. Podsumował dotychczasowe nabory w ramach działania „Współpraca” oraz przybliżył zobowiązania beneficjenta Krótkich Łańcuchów Żywnościowych w Planie Strategicznym WPR 2023-2027 w ramach planowanego nowego rozdania środków finansowych. Przedstawił poszczególne etapy możliwości ubiegania się o pomoc finansową, warunki udziału w realizacji operacji, kryteria wyboru i oceny w zakresie wsparcia przygotowawczego. Na zakończenie, widząc potencjał wśród lubuskich Grup Operacyjnych, zachęcał rolników do uczestnictwa w krajowych i międzynarodowych projektach o tematyce rolniczej. Przy tym, przedstawił część projektów, które są realizowane przez różne oddziały CDR w Polsce we współpracy z rolnikami.
„Wisienką” po smakowitej degustacji lubuskiego tortu produktów lokalnych była prezentacja Grzegorza Cetnera. Przedstawiciel CDR/O Poznań w niezwykle charyzmatyczny sposób przedstawił wszelkie odsłony nowatorskiej przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Podkreślał rolę współpracy, łączenia działań i wzajemnego uzupełniania się jako płaszczyzny kreatywności danego przedsięwzięcia. Opisał ścieżkę adaptacji nowatorskich pomysłów na przykładach aktualnie panujących kreatywnych kierunków w przedsiębiorczości. Podjął tematykę promocji/promowania, reklamy i wizerunku w perspektywie nowatorskiego marketingu w praktyce. Zwrócił uwagę na relacje społeczne w kreowaniu pomysłu. Za pomocą wielu przykładów z różnych rejonów Polski, ale również ze świata przedstawił kompleksową metodykę marketingu i promocji działań, aby odnieść zamierzone cele sprzedażowe. Jednym słowem nowatorska przedsiębiorczość przedstawiona na najwyższy poziomie.
W nieustannym „towarzystwie” wykwintnych lubuskich specjałów rozbrzmiewały w dalszej części Kongresu rozmowy między partnerami, zapoznawcze konwersacje z konsorcjantami oraz konsultacje z Zespołem Brokerów Innowacji O/Warszawa. Tym samym Kongres z udziałem praktyków - konsorcjantów Grup Operacyjnych EPI - był źródłem aktualnych informacji w zakresie możliwości form sprzedaży produktów z własnego gospodarstwa, innowacyjnej organizacji, produkcji oraz nowatorskiego marketingu a z drugiej strony źródłem merytorycznej wiedzy w przedmiocie uzyskania wsparcie finansowego w ramach działania „Współpraca”.
Kongres połączony z prezentacją lokalnych produktów był okazją do sieciowania producentów rolnych w ramach KŁD, wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk w zakresie innowacyjnych rozwiązań projektowych. Wydarzenie pozwoliło na zapoznanie się konsorcjantów Grup Operacyjnych z rolnikami zainteresowanymi uzyskaniem wsparcia finansowego w ramach planowanego w 2023 r. przez ARiMR naboru wniosków na tworzenie i rozwój Krótkich Łańcuchów Dostaw. Przy tym, umożliwił identyfikację bieżących problemów i jednocześnie dał szansę na możliwość znalezienia ich rozwiązań pomiędzy członkami różnych Grup Operacyjnych. Mamy nadzieję, że zaprezentowane treści, wymiana poglądów i doświadczeń pomiędzy uczestnikami, będą podstawą na poczet rozwoju skracania łańcucha dostaw żywności od producenta do konsumenta i tym samym rozwoju lokalnego związanego z prowadzeniem wspólnej sprzedaży produktów rolnych.
Dziękujemy serdecznie prelegentom za ciekawe prezentacje oraz wszystkim przedstawicielom Grup Operacyjnych EPI za udział i zaangażowanie w Kongresie życząc dalszych sukcesów w zmaganiach projektowych!
Organizacja pokazu została zrealizowana w ramach operacji pn.: Zespoły Tematyczne i innowacje w rolnictwie zgodnie z Planem Działania KSOW na lata 2014-2020 w zakresie SIR Plan Operacyjny na lata 2022-2023.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi