Konkurs na „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie lubuskim w 2022 r.”
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach II Schematu Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
W dniu 31.05.2022 r., została zawarta umowa nr 5/2022 między Województwem Lubuskim – Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego z siedzibą w Zielonej Górze a Lubuskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego jako „Partnerem KSOW” na realizację operacji: Konkurs na „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie lubuskim w 2022 r.”. Operacja realizowana w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 Plan operacyjny na lata 2022 – 2023.
Celem operacji jest popularyzowanie i rozwój rolnictwa ekologicznego. Zachęcanie innych producentów do przestawiania swojej produkcji na produkcję ekologiczną i promocję produktów żywności ekologicznych. Ponadto ma na celu wdrożenie dobrych praktyk w gospodarstwach rolnych polegających na stosowaniu nawozów naturalnych i metod produkcji przyjaznych środowisku, promowaniu żywności wysokiej jakości przy utrzymaniu lub podwyższaniu żyzności gleby.
Efektem końcowym realizacji operacji jest udział 6 gospodarstw w konkursie oraz upowszechnienie wiedzy na temat prowadzonej przez nich działalności rolniczej w tym stosowanych metod przyjaznych środowisku naturalnemu, promocja rolnictwa ekologicznego, promocja produktów żywności ekologicznej, rozpowszechnianie wiedzy gdzie ją można kupić, co wpłynie na rozwój sprzedaży bezpośredniej oraz zainspirowanie innych rolników do wdrożenia ekologicznych metod w produkcji roślinnej i zwierzęcej.
Efekty długoterminowe (mierzalne)
Konkurs ma na celu promowanie gospodarstw ekologicznych, co przyczyni się do rozwoju rolnictwa ekologicznego na terenie województwa lubuskiego. Zainspirowanie innych producentów rolnych do gospodarowania metodami ekologicznymi, a konsumentów do zakupu żywności ekologicznej. Dzięki rolnictwu ekologicznemu ma szansę powstać i rozwinąć się rynek i gospodarka lokalna, powstawać nowe miejsca pracy, wzrastać dochody ludności, a także mogą się tworzyć silne i trwałe więzi między producentami, mieszkańcami i konsumentami.
Zostań Parterem KSOW na www.ksow.pl