- Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kalsk 91, 66-100 Sulechów,
- Oddział w Lubniewicach, Glisno 123, 69-210 Lubniewice

(+48) 68 385 20 91
sekretariat@lodr.pl

Super User
Kategoria:

     29.06.2017 br. w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach odbyła się konferencja naukowa, pod tytułem: "Bioasekuracja – podstawą ochrony przed afrykańskim pomorem świń i grypą ptaków". Głównym organizatorem konferencji był PIWet-PIB w Puławach oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

    Konferencja odbywała się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uczestniczył w niej minister Krzysztof Jurgiel, który podkreślił, że w naszym kraju  ogniska ASF u świń, wystąpiły głównie w niewielkich gospodarstwach, gdzie utrzymywanych było kilka sztuk świń.

    W okresie letnim rolnicy z takich gospodarstw często karmią świnie paszami pozyskiwanymi z łąk, gdzie mogą przebywać zakażone dziki i w ten sposób powstają ogniska chorób – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Minister apelował do obecnych na konferencji o intensyfikację i podejmowanie wśród rolników dalszych działań informacyjnych dotyczących zasad ochrony przed ASF.

    Profesor Zygmunt Pejsak  z PIW-PIB zaznaczył, że bioasekuracja jest, jak na razie jedynym sposobem ochrony świń przed ASF.

    Z punktu widzenia ekonomicznego, epidemiologicznego i społecznego pojawienie się w kraju afrykańskiego pomoru świń lub grypy ptaków powoduje ogromne straty ekonomiczne. Wynikają one głównie z utraty możliwości eksportu wieprzowiny i mięsa drobiowego na rynki trzecie, a także, jak nie przede wszystkim, z konieczności likwidacji zwierząt w gospodarstwach dotkniętych tymi chorobami
i w wyznaczonych strefach – podkreślił profesor Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach.

    Z analiz, które prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Głównym Inspektoratem Weterynarii i Państwowym Instytutem Weterynarii w Puławach wynika, że podstawową przyczyną występowania obydwu chorób w gospodarstwach jest nieprzestrzeganie wszystkich zasad bioasekuracji. Natomiast przyczyną występowania samego wirusa ASF w populacji dzików jest niewłaściwie prowadzony odstrzał.

    Minister Jurgiel zapowiedział podjęcie działań w celu intensyfikacji i zwiększenia skuteczności odstrzału dzików. Powiedział, że resort rolnictwa prowadzi akcje informacyjne: szkoleniowe, seminaryjne, medialne, plakatowe i ulotkowe, które prezentują w jaki sposób zapobiegać ASF i grypie ptaków, w jaki sposób nie dopuścić do tego, aby wirusy odpowiedzialne za te choroby zostały wprowadzone do gospodarstw.

    Działania te będą prowadzone w dalszym ciągu. Przez specjalistów z Ośrodków Doradztwa Rolniczego organizowane będą bezpośrednie spotkaniach z rolnikami i hodowcami w celu podnoszenia ich świadomości w zakresie zasad bioasekuracji – dodał minister Jurgiel.

    Zabezpieczanie gospodarstwa i świadome działanie to kluczowe elementy, bez spełnienia których bardzo trudne będzie efektywne
i skuteczne zwalczenie tych chorób, a dziś przede wszystkim afrykańskiego pomoru świń.

W załączeniu prezentacja naukowców z PIW-PIB w Puławach.

MRiRW small piwet

 

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, PIWet-PIB w Puławach.