25-26 maja b.r. w Pałacu w Gliśnie pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Lubuskiego oraz Marszałek Województwa Lubuskiego odbyły się XXVIII wiosenne Targi Rolnicze. Patronat medialny nad imprezą objęła TVP 3 Gorzów Wielkopolski, Radio Zachód, Gazeta Lubuska i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Targi Rolnicze w Gliśnie to jedna z największych imprez na terenie województwa lubuskiego, od lat wzbudza duże zainteresowanie wśród mieszkańców naszego regionu. Pogoda była wymarzona, wystawcy i zwiedzający jak zwykle nie zawiedli. W Targach uczestniczyło ponad 250 wystawców z bogatą oferta z produkcji roślinnej, zwierzęcej, ogrodnictwa, mechanizacji, ochrony środowiska i alternatywnych źródeł energii.
W sobotę i niedzielę do Glisna przybywały całe rodziny, aby spędzić miło czas, skorzystać z porad specjalistów Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, przedstawicieli agencji rządowych, banków, towarzystw ubezpieczeniowych i oczywiście zrobić zakupy.
Jak co roku największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska ogrodnicze (a było ich ponad 70) oferujące kwiaty balkonowe, rabatowe, rośliny skalne i wodne, drzewka i krzewy owocowe i ozdobne, iglaki, byliny, sadzonki warzyw, malin, truskawek, cebulki kwiatów. Chyba nie było takiej osoby, która wyjechałaby z Glisna bez pelargonii, petunii, begonii, surfinii, czy innej ciekawej rośliny ozdobnej.
Dużym zainteresowaniem zwiedzających, a szczególnie dzieci, cieszyła się Wystawa Zwierząt Gospodarskich i Drobnego Inwentarza. Wystawcy bydła mlecznego, mięsnego, drobiu ozdobnego, królików, nutrii i gołębi pokazali swoje najlepsze sztuki hodowlane.
Interesującą atrakcją targów była wystawa przygotowana przez rękodzielników. Podczas imprezy 23 twórców ludowych prezentowało wyroby rzemiosła artystycznego: obrazy malowane igłą, rzeźbę ludową, witraże, hafty, wyroby z wosku pszczelego, drewna, sizalu, masy solnej, wikliny, siana, słomy, tkaniny, lalki, wyroby szydełkowe i na drutach, oraz biżuterię ręcznie robioną.
W sobotę Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Ministerstwo Rolnictwa zorganizowało wojewódzkie eliminacje ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”. Konkurs polega na wybraniu spośród 10 zgłoszonych, najlepszej regionalnej potrawy przygotowanej przez Koła Gospodyń Wiejskich w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. W etapie krajowym Województwo Lubuskie reprezentować będzie Koło Gospodyń w Janczewie z janczewską kaczką nadziewaną. Laureatom konkursu nagrody wręczył pan Sebastian Pieńkowski dyrektor KOWR Terenowego Oddziału w Gorzowie Wlkp.
Panie z KGW Glisno i Rudniczanie 18, sołectwa Kiełpin i Niekarzyn, Stowarzyszenia Kobiet z Jarnatowa, Kowalowa i Stowarzyszenie Lubniewicki Klub Seniora „Gorące Serca” oraz uczestniczki konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” serwowały pyszne ciasta domowego wypieku.
W pierwszym dniu Targów, po raz kolejny, odbył się konkurs „Na najpiękniejszą cieliczkę w województwie lubuskim” zorganizowany przez Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu z siedzibą w Tulcach Sp. z o.o. Filia w Skwierzynie. Do konkursu przystąpiło siedmiu hodowców, prezentujących cieliczki - córki buhajów oferowanych przez Centrum. Dzieci oprowadzały cieliczki po ringu. Komisja składająca się ze specjalistów z WCHiRZ w Poznaniu, Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów
Mleka w Poznaniu oraz przedstawiciela lubuskich hodowców oceniała pokrój, charakter mleczny, pielęgnację i higienę oraz sposób oprowadzania cieliczek.
Najładniejsza cieliczka (OSA 11) pochodzi z Przedsiębiorstwa Rolno-Przemysłowego SKIOLDPASZ Sp. o.o. Radoszyn, Gospodarstwo Lubinicko. Wyróżniony hodowca otrzymał puchar, a Alan oprowadzający cieliczkę, rower górski. Pozostali uczestnicy otrzymali również cenne nagrody.
Duże zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudziła ekspozycja kwiatowa ”Kolory wiosny” w sali owalnej pałacu przygotowana przez Zakład Projektowania i Usług Komunalnych „PORAJ”. Podczas targów można było także spróbować i kupić żywność wysokiej jakości. Swoje produkty, które znajdują się na Ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych, prezentowali Zbigniew Motyka „Masarnia Motyka” i Edward Wilk „Browar EDI”.
W sobotę około godziny 1200 pan Jerzy Bielawski – dyrektor LODR w Kalsku powitał wszystkich uczestniczących na Targach, a oficjalnego otwarcia dokonali - pani Elżbieta Rafalska – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej, Władysław Dajczak - Wojewoda Lubuski, Stanisław Domasz - Domaszewicz - reprezentujący Urząd Marszałkowski i Stanisław Myśliwiec - Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej. W otwarciu imprezy uczestniczyli również radni sejmiku Województwa Lubuskiego, przedstawiciele organizacji rolniczych i związków reprezentujących hodowców zwierząt, dyrektorzy agencji rolniczych i instytucji związanych z rolnictwem oraz wójtowie, burmistrzowie i starostowie.
Na scenie odbyło się posumowanie konkursu AgroLiga 2019 oraz Wystawy Zwierząt Gospodarskich i Drobnego Inwentarza. W tegorocznej edycji konkursu AgroLiga wzięło udział 3 rolników i 4 firmy.
Oto wyniki:
W kategorii ROLNICY:
I miejsce: Eugeniusz Leśniewski - Kozin, gmina Lubiszyn
II miejsce: Krzysztof Pawłów - Lipie Góry, gmina Strzelce Krajeńskie
III miejsce: Sławomir Maślanka - Złotnik, gmina Żary
Pan Eugeniusz Leśniewski z Kozina zdobywca I miejsca, otrzymuje tytuł „Mistrza Województwa Lubuskiego” konkursu „AGROLIGA 2019” oraz Puchar pani Elżbiety Anny Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego, a także dyplom i nagrodę finansową ufundowaną przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku.
W kategorii FIRMY:
I miejsce: Mariusz Bugaj - Drwalewice, gmina Kożuchów
II miejsce: Firma Handlowo - Usługowa „Chomicz” Spółka jawna - Ośno Lubuskie
III miejsce: Gospodarstwo Rolno - Drobiarskie, Jan Marcinkowski, Wilkowo, gmina Świebodzin
Wyróżnienie otrzymała Kaktusiarnia Żagań, Zdzisław Kondratowicz - Żagań.
Pan Mariusz Bugaj - z Drwalewic, zdobywca I miejsca, otrzymuje tytuł „Mistrz Województwa Lubuskiego” konkursu „AGROLIGA 2019 w kategorii Firmy, Puchar pana Władysława Dajczaka - Wojewody Lubuskiego, dyplom i nagrodę finansową ufundowaną przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku.
Laureaci drugiego i trzeciego miejsca w obu kategoriach również otrzymali dyplomy i nagrody finansowe ufundowane przez LODR.
IX Lubuska Wystawa Bydła Hodowlanego
Puchar Wojewody Lubuskiego dla Hodowli Zwierząt Zarodowych Osowa Sień Sp. z o.o. za jałowicę PINA 1 rasy PHF HO – SUPERCZEMPION.
Puchar Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Gorzowie Wlkp. dla Hodowli Zwierząt Zarodowych Osowa Sień sp. z o.o. za jałowicę PINA 1 rasy PHF HO – CZEMPION.
Puchar Dyrektora Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego dla Przedsiębiorstwa Rolno-Przemysłowego „Skioldpasz” Radoszyn sp. z o.o. Gospodarstwo Lubinicko za jałowicę PYZA 16 rasy PHF HO – WICECZEMPION.
Nagroda specjalna Mariusza Chrobota - Dyrektora Regionu Oceny Poznań PFHBiPM dla SUPERCZEMPIONA oraz dla Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu z siedzibą w Tulcach Filia w Skwierzynie.
Puchar Marszałka Województwa Lubuskiego dla Przedsiębiorstwa Rolno- Przemysłowego „SMOGÓRY” Sp. z o.o. za jałowicę FREGATA 33 rasy PHF HO-CZEMPION.
Puchar Prezesa Lubuskiej Izby Rolniczej w Zielonej Górze dla Hodowli Zwierząt Zarodowych Osowa Sień Sp. z o.o. za jałowicę GROŹBA 1 rasy PHF HO – WICECZEMPION
Wystawa Bydła Mięsnego
- Puchary: Marszałka Województwa Lubuskiego, Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego i tytuł „Najlepszy Hodowca Bydła Mięsnego” dla Zbigniewa Kołoszyca z Nowin Wielkich 2.
- Puchary: Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Lubuskiego Oddziału Regionalnego w Zielonej Górze i Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego za wyróżniającą się prezentację stawki bydła rasy BLONDE D’AQUITAINE dla Krzysztofa Pulkowskiego z Nowin Wielkich.
- Puchary: Dyrektora Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku i Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego za wyróżniającą się prezentację stawki bydła rasy Limousine dla Hodowli Zarodowej Osowa Sień sp. z o.o. Przyczyna Górna.
Wystawa Drobnego Inwentarza
- Puchar Dyrektora Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego „Najlepszy Hodowca Drobiu Ozdobnego” dla Ryszarda Mazura z Chociszewa.
- Puchar Dyrektora Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego „Najlepszy Hodowca Kurek Rasowych” dla Wiesława Nizińskiego z Kostrzyna n. Odrą.
- Puchar Dyrektora Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i tytuł „Najlepszy Hodowca Królików” dla Tadeusza Kozajdy z Deszczna.
Okolicznościowe dyplomy otrzymali:
- Beata Kamińska z Bogdańca za wyróżniającą się prezentację kurek ozdobnych.
- Bolesław Wireński z Sulęcina za króliki rasy Olbrzym Niemiecki Srokacz.
- Ryszard Kowalski z Goruńska, gm. Bledzew za króliki rasy Nowozelandzki
Czerwony oraz za nutrie rasy Szafir, Biała i Standard.
- Jakub Kuszpil z Muszkowa, gm. Krzeszyce za króliki rasy Nowozelandzki
Czerwony i Baran Francuski.
- Andrzej Rutnicki z Lubniewic „Najlepszy hodowca gołębi rasowych”.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym z powodu choroby ASF nie odbyła się wystawa trzody chlewnej. W zamian za to Lubuski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej w Zielonej Górze zorganizował stoisko informacyjne promujące materiał hodowlany trzody chlewnej.
Za wieloletnią współpracę, udział w Targach i wystawach zwierząt hodowlanych dyrektor Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego ufundował puchar dla Lubuskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej w Zielonej Górze.
Zarząd LZHiPTCH podziękował (puchar i dyplom okolicznościowy) dyrekcji LODR Odział w Lubniewicach oraz Tadeuszowi Matyce - specjaliście ds. trzody chlewnej za ponad 25-letnią współpracę oraz profesjonalne wsparcie przy organizacji wystaw hodowlanych trzody chlewnej.
Przy dźwiękach muzyki zespołów: „Bukowina” ze Zdroiska, „Brzezinki” z Santocka, „Górkowianki” z Górek Noteckich, Klubu Seniora ”Pogodny Uśmiech” ze Strzelec Krajeńskich oraz występów solistek – Amelii Kozioł i Natalii Rzepeckiej z akordeonistą Bogdanem Mądrawskim z Górek Noteckich czas upływał bardzo szybko.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim wystawcom, sponsorom i zwiedzającym, że tak licznie przybyli na naszą imprezę i już dzisiaj zapraszamy 22 września na Jesień w Gliśnie oraz za rok tradycyjnie w ostatni weekend maja na XXIX Targi Rolnicze Glisno 2020.
Tekst: Wiesława Matyka
Foto: Małgorzata Tews-Janicka,
LODR Oddział Lubniewice