W ostatni weekend maja 27-28.05.2017 r. w Pałacu w Gliśnie odbyły się XXVI Targi Rolnicze Glisno 2017.
Patronat honorowy nad targami objęli: Krzysztof Jurgiel - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Władysław Dajczak – Wojewoda Lubuski
i Elżbieta Anna Polak -Marszałek Województwa Lubuskiego.
Od rana w sobotę i niedzielę licznie przybywali mieszkańcy naszego regionu, aby miło spędzić czas, zrobić zakupy czy ewentualnie skorzystać z porad doradców Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, przedstawicieli agencji rządowych, towarzystw ubezpieczeniowych i banków.
Wymarzona słoneczna pogoda sprawiła, że wystawcy i zwiedzający jak zwykle nie zawiedli.
W targach uczestniczyło ponad 250 wystawców z bogatą ofertą dotyczącą produkcji roślinnej, zwierzęcej, ogrodnictwa, mechanizacji i techniki rolniczej, ekologii i zdrowej żywności, ochrony środowiska i wykorzystania alternatywnych źródeł energii.
Największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska ogrodnicze (było ich ponad 70), które oferowały kwiaty rabatowe, balkonowe, rośliny skalne
i wodne, iglaki, drzewka i krzewy owocowe, byliny, sadzonki warzyw, malin, truskawek i ziół oraz cebulki kwiatów.
Interesująca była propozycja przedstawiona przez 30 twórców ludowych którzy prezentowali wyroby rzemiosła artystycznego. Można było obejrzeć
i kupić: obrazy olejne i malowane igłą, rzeźbę ludową, witraże, hafty, wyroby szydełkowe i na drutach, wyroby z wosku pszczelego, słomy, sizalu, filcu, wikliny papierowej, wstążki satynowej.
Atrakcją targów były niewątpliwie wystawy Zwierząt Hodowlanych i Drobnego Inwentarza. Od lat cieszą się one niezmienną popularnością wśród zwiedzających. Na wystawach hodowcy bydła mlecznego, mięsnego, drobiu ozdobnego, gołębi nutri i królików zaprezentowali swoje najlepsze okazy.
Interesującym punktem imprezy była ekspozycja kwiatowa „Kolory Wiosny” w sali owalnej Pałacu przygotowana przez Zakład Projektowania Usług Komunalnych PORAJ mgr inż. Wawrzyniec Zieliński - Zielona Kotlina.
Podczas targów można było również spróbować i kupić żywność wysokiej jakości.
Swoje produkty umieszczone na Ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych zaprezentowali: Zbigniew Motyka „Masarnia Motyka”- (kiełbasa żarska, salceson wiejski, szynka tradycyjna, kiełbasa wiejska) i Ignacy Żegleń - (miód akacjowy)., natomiast na stoiskach Pań z KGW i stowarzyszeń można było wypić zimną lemoniadę, kawę i herbatę oraz skosztować pysznych ciast domowego wypieku.
Oficjalne otwarcie Targów nastąpiło w niedzielę 28 maja 2017 r.
O godz. 1000 Jerzy Bielawski – dyrektor LODR i Zbigniew Ejchart - dyrektor Oddziału w Lubniewicach powitali uczestników imprezy, przedstawili ofertę targową oraz podziękowali wystawcom, hodowcom i instytucjom wspierającym organizację imprezy.
Następnie nastąpiło oficjalne otwarcie targów.
Aktu oficjalnego otwarcia dokonali Targów Rolniczych Glisno 2017 dokonali:
- Grzegorz Dłubek - dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Wojewódzkiego reprezentujący Wojewodę Lubuskiego,
- Grażyna Dereń - radna Sejmiku Województwa Lubuskiego reprezentująca Samorząd Województwa Lubuskiego
- Stanisław Myśliwiec - Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej oraz dyrektorzy LODR
Naszą imprezę licznie zaszczycili również ważni goście a mianowicie: radni Sejmiku Województwa Lubuskiego, prezesi i szefowie organizacji rolniczych
i związków reprezentujących hodowców zwierząt, dyrektorzy instytucji związanych z rolnictwem i w komplecie dyrektorzy agencji rolnych, oraz starostowie, burmistrzowie i wójtowie.
Po oficjalnym otwarciu imprezy, na scenie odbyło się posumowanie konkursu AGROLIGA 2017 oraz Wystaw Zwierząt Hodowlanych i Drobnego Inwentarza.
AGROLIGA 2017 - podsumowanie konkursu
W tegorocznej edycji konkursu AGROLIGA wzięło udział 10 rolników i 5 firm z terenu województwa lubuskiego. Wyniki przedstawiają się następująco:
W kategorii rolnicy:
I miejsce - Marek, Ewa, Piotr Stelmaszyk – Nowe Gorzycko, gmina Międzyrzecz, - otrzymali tytuł Mistrz Województwa Lubuskiego konkursu „AGROLIGA 2017” w kategorii Rolnik i Puchar Marszałka Województwa Lubuskiego
II miejsce - Jan Cisakowski – Gołaszyn, gmina Nowe Miasteczko,
- Krzysztof Pawłów - Lipie Góry, gmina Strzelce Kraj.,
- Eugeniusz Leśniewski – Kozin, gmina Lubiszyn,
III miejsce - Mirosław Kubik – Stare Kramsko, gmina Babimost,
- Piotr Kuprynowicz - Nowy Raduszec, gmina Krosno Odrzańskie
- Jan Marcinkowski – Borów, gmina Świebodzin
Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia:
- Roman Kruszakin – Karkoszów, gmina Krzeszyce,
- Robert Roszczyk – Gościm, gmina Drezdenko,
- Mirosław Piasecki – Ziębikowo, gmina Lubsko.
W kategorii Firmy;
I miejsce - Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych inż. Eugeniusz Pudełek, Iłowa - otrzymała tytuł Mistrz Województwa Lubuskiego konkursu „AGROLIGA 2017” w kategorii Firma i Puchar Wojewody Lubuskiego
II miejsce - Zakład Projektowania i Usług Komunalnych „PORAJ” mgr. inż. Wawrzyniec Zieliński – Zielona Kotlina, Gorzów Wlkp.,
- Gospodarstwo Rolne Joanna Horoszkiewicz-Janka, Kamień Wielki,
III miejsce - Przetwórstwo Mięsne Zbigniew Motyka, Wrzesiny,
- PIT-STOP s.c. , Radoszyn.
Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pieniężne sfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego - Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
VII Lubuska Wystawa Bydła Hodowlanego - podsumowanie wystawy
W wystawie wzięło udział 9 hodowców którzy zaprezentowali 21 jałówek rasy Polska Holsztyńsko-Fryzyjska odmiany Czarno-Biała (PHF HO)
Wyniki przedstawiają się następująco:
- Puchar Wojewody Lubuskiego dla Hodowli Zwierząt Zarodowych Osowa Sień sp. z o. o. za jałowicę KADETA rasy
PHF HO- SUPERCZEMPION - Puchar Dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Gorzowie Wlkp. dla Hodowli Zwierząt Zarodowych Osowa Sień sp. z o. o.
za jałowicę KADETA rasy PHF HO - CZEMPION - Puchar Dyrektora Lubuskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Zielonej Górze dla Przedsiębiorstwa Rolno-Przemysłowego „SKIDLOPASZ” Spólka z o.o., Radoszyn , Gospodarstwo Rolne Lubinicko za jałowicę ORANGIA 19
rasy PHF HO – CZEMPION - Puchar Dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Gorzowie Wlkp. dla Gospodarstwa Rolnego Adam i Małgorzata Drego w Pławiu za jałowicę BESTRA 55
rasy PHF HO- WICECZEMPION - Puchar Prezesa Lubuskiej Izby Rolniczej w Zielonej Górze dla Hodowli Zwierząt Zarodowych Osowa Sień sp. z o. o. za jałowicę SZEJKA
rasy PHF HO – WICECZEMPION
Dodatkowo przyznano również Puchar Prezesa Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu zs. w Tuplicach dla Przedsiębiorstwa Rolno-Przemysłwego „Smogóry” sp. z o.o.
Wystawa Hodowlana Bydła Mięsnego - podsumowanie
W wystawie wzięło udział 4 hodowców.
Wyniki przedstawiają się następująco
ü Puchar Marszałka Województwa Lubuskiego i tytuł Najlepszy Hodowca Bydła Mięsnego dla Dariusza Matkowskiego ze Słońska
ü Puchar Dyrektora Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku za wyróżniającą się prezentację bydła rasy Limousine dla Jacka Cieślińskiego ze Słońska
ü Dyplom-wyróżnienie za prezentację bydła rasy Limousine dla Józefa Głowackiego z Lubniewic
ü Dyplom-wyróżnienie za prezentację bydła rasy Highland dla Mirosława Michalaka z Gądkowa Wielkiego
Wystawa Drobnego Inwentarza - podsumowanie.
W wystawie udział wzięło 10 hodowców którzy prezentowali drób ozdobny, króliki, nutrie i gołębie.
Puchary Dyrektora Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego otrzymali:
ü Ryszard Mazur z Chociszewa gm. Trzciel - tytuł "Najlepszy Hodowca Drobiu Ozdobnego"
ü Tadeusz Kozajda z Deszczna - tytuł "Najlepszy Hodowca Królików"
Pozostali hodowcy otrzymali okolicznościowe dyplomy.
W bieżącym roku, z powodu choroby ASF, nie zorganizowano wystawy trzody chlewnej. W zamian Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS" i Lubuski Związek Hodowców Trzody Chlewnej w Zielonej Górze zorganizowali stoisko informacyjne promujące materiał hodowlany trzody chlewnej, a na scenie podsumowano wyniki pracy hodowlanej za 2016 r.
Pan Idzi Łukaszewski z Kiełpina gm. Siedlec otrzymał Puchar Prezesa Lubuskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej w Zielonej Górze za uzyskanie w 2016 r. najlepszych wyników w ocenie użytkowości rozpłodowej i tucznej.
Pozostali hodowcy otrzymali okolicznościowe dyplomy
Majową imprezę uświetniły także wspaniałe występy zespołów śpiewaczych:
Kęszyczanki z Kęszycy Lesnej, Klub Seniora „Pogodny Uśmiech” ze Strzelec Krajeńskich, Górkowianki z Górek Noteckich, Macierzanka z Gościmia, Kłodawianki z Kłodawy, Górzycka Kapela Ludowa z Górzycy, Echo z Wojcieszyc, Bukowina ze Zdroiska, Brzezinki z Santocka, Janczewianki z Janczewo, Jagienki i ŚpiewajMi z Bogdańca oraz zespół młodzieżowy z GOK „Pod Morwą” w Lubniewicach.
Słoneczna pogoda, dźwięki wspaniałej muzyki zespołów w pięknej scenerii parku przypałacowego w Gliśnie spowodowały, że licznie przybyłym zwiedzającym w miłej atmosferze i szybko upływał czas.
Dziękujemy wszystkim, którzy postanowili spędzić ostatni weekend maja w Gliśnie. Zapraszamy 17 września na Jesień w Gliśnie i za rok na XXVII Targi Rolnicze Glisno 2018.
Zdjęcia - Iwona Michalewska Przygotowała - Urszula Wilczyńska |
Przygotowała - Urszula Wilczyńska