Targi rolnicze stanowią niezwykle cenną możliwość zaprezentowania szerokiej oferty produktów i usług, przez wszystkich wystawców zaangażowanych w rozwój polskiego rolnictwa. Tak było i tym razem podczas dwudniowych XXVIII Targów Rolniczych AGRO-TARG 2022, zorganizowanych w dniach 4 i 5 czerwca przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku.
Honorowy Patronat nad targami objęli:
- Wiceprezes Rady Ministrów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Henryk Kowalczyk,
- Wojewoda Lubuski - Władysław Dajczak,
- Marszałek Województwa Lubuskiego - Elżbieta Anna Polak.
Patronat medialny nad imprezą sprawowali:
- TV Trwam,
- TVP3 Gorzów Wielkopolski,
- Radio Zachód,
- Gazeta Lubuska.
Targi były miejscem wielu imprez towarzyszących, a organizatorzy zadbali o szereg atrakcji.
W pierwszym dniu, laureaci etapu wojewódzkiego „XIX Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” odebrali nagrody i wyróżnienia. Wojewódzka Komisja Konkursowa, powołana przez Dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Zielonej Górze, dokonała wizytacji i zakwalifikowała 7 indywidualnych gospodarstw rolnych, które zostały zakwalifikowane do etapu regionalnego. Za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w województwie lubuskim 2022 roku uznano gospodarstwo Państwa Barbary i Adriana Weinold z miejscowości Gościm, gm. Drezdenko, powiat strzelecko-drezdenecki. Gospodarstwo to zostało zakwalifikowane do centralnego etapu Konkursu. Drugie miejsce przyznano Państwu Kindze Firlej-Gąsiorowskiej i Mariuszowi Gąsiorowskiemu z miejscowości Niedoradz, gm. Otyń, powiat nowosolski. Na trzecim miejscu sklasyfikowano gospodarstwo Pani Sylwii Adamskiej-Sałaj z miejscowości Chociule, gm. Świebodzin, powiat świebodziński. Pozostałe 4 gospodarstwa otrzymały wyróżnienia.
Dla dzieci poniżej 13 roku życia zorganizowaliśmy konkurs plastyczny pn. ,,Rolnictwo oczami dziecka’’. Jego głównym celem było umilenie czasu dzieciom podczas targów, integracja oraz propagowanie zawodu rolnika wśród najmłodszych. Dzieci mogły wykazać się swoimi umiejętnościami plastycznymi oraz wziąć udział w zaciętej rywalizacji, w której uczestniczyło trzynaścioro uczestników. Zgodnie z regulaminem wyłoniono trzy pierwsze miejsca oraz dwa wyróżnienia. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce - Milena Ropińska,
II miejsce - Dorota Szelczyńska,
III miejsce - Oliwia Garbowska.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się na scenie. Nagrody ufundowane przez LODR wręczył Dyrektor – Pan Wojciech Szadel wraz z pracownikami.
To nie koniec atrakcji konkursowych tego dnia. Kolejny konkurs dotyczył wiedzy o rolnictwie „Polska wieś – co o niej wiesz?”. Zgłoszenia do konkursu były przyjmowane pod jednym, zasadniczym warunkiem - uczestnik musiał być osobą pełnoletnią. Z puli wszystkich zgłoszeń wylosowano 11 uczestników. Konkurs polegał na losowaniu z przebijanych balonów pytań i zagadek na temat życia codziennego na wsi. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnik zdobywał 1 punkt. Po zsumowaniu wszystkich punktów wyłoniono 3 laureatów. Pierwsze miejsce zdobył Pan Jerzy Pilecki - otrzymał nagrodę główną w wysokości 500 zł, ufundowaną przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz rododendron - roślinę ufundowaną przez Centrum Ogrodnicze Kalsk, prowadzone przez Państwa Cukrowskich. Drugie miejsce zdobył Pan Andrzej Dąbrowski, a trzecie przypadło Pani Danucie Kulce, którzy również otrzymali nagrody finansowe, ufundowane przez LODR.
W przerwach między konkursami prezentowały się zespoły ludowe. Kapela Bajer, zespoły śpiewacze Modry Len, Dąbrowszczanka oraz Dominanta zgromadziły przed sceną dość liczną i żywo reagującą widownię.
Drugi dzień targów upłynął również pod znakiem konkursów, występów scenicznych i co najważniejsze ogromu wystaw i prezentacji branżowych przygotowanych przez poszczególnych wystawców. Pogoda była wyśmienita, było ciepło i słonecznie. Wszystko to przełożyło się na tłumy zwiedzających. Co rusz ktoś opuszczał targi z torbami pełnymi kwiatów, drzewek i krzewów, owoców, warzyw itp.
Pracownicy instytucji pracujących na rzecz rolnictwa nieustannie udzielali porad. Koła Gospodyń Wiejskich – prowadziły swoje stoiska z gastronomią, lubuscy winiarze zapraszali do degustacji win, hodowcy: królików, nutrii, gołębi, drobiu, kóz, owiec oraz bydła prezentowali swoje zwierzęta, producenci produktów regionalnych i tradycyjnych oraz twórcy ludowi prześcigali się w swoich ofertach – to wszystko działo się tu i teraz.
Na scenie trwały podsumowania kolejnych konkursów.
W konkursie kulinarnym „Lubuskie wypieki z galaretką” udział wzięło 14 wystawców z całego województwa. Konkurs miał na celu zaprezentowanie najsmaczniejszych i najciekawszych wypieków cukierniczych z galaretką oraz promowanie doświadczeń kulinarnych pomiędzy uczestnikami, pochodzącymi z różnych miejscowości Ziemi Lubuskiej. Nadrzędnym celem konkursu było podtrzymanie i krzewienie tradycji wypieku domowych ciast. W konkursie mogli uczestniczyć mieszkańcy obszarów wiejskich województwa lubuskiego zrzeszeni w kołach gospodyń wiejskich i stowarzyszeniach, właściciele gospodarstw agroturystycznych, sołectwa, producenci produktów regionalnych, osoby fizyczne nigdzie niezrzeszone. Komisja konkursowa oceniała oryginalność wypieku, jego walory smakowe, estetykę wykonania oraz sposób prezentacji. Pierwsze miejsce za tort owocowy przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich „Jędrzychowianki” z Jędrzychowic, gm. Szlichtyngowa, powiat wschowski. Drugie miejsce wywalczyło Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Kramska, gm. Babimost, powiat zielonogórski za ciasto o nazwie „Malinowa chmurka”. Trzecie miejsce przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich „Bukowianie” z Bukowa, gm. Sulechów, powiat zielonogórski za sernik-tort z galaretką.
Kolejnym wydarzeniem było wyróżnienie wystawców, którzy podczas targów przygotowali najciekawsze stoisko wystawiennicze. Organizatorzy założyli, że miano Hitu Targowego otrzyma najatrakcyjniejsze stoisko wystawiennicze w kategorii: produkcja ogrodnicza, produkcja zwierzęca oraz mechanizacja. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, konkurencja była ogromna. Suma summarum, Hitem Targowym XXVIII Targów Rolniczych AGRO-TARG 2022 nagrodzeni zostali:
- w kategorii Produkcja Ogrodnicza – Pan Mariusz Kaczmarek za roślinę Bugenwilla,
- w kategorii Produkcja Zwierzęca – Pani Katarzyna Onufrak-Krzemińska – właścicielka kozy o imieniu „Olga”, która razem z mężem prowadzi „Małe Ranczo Młynkowo”,
- w kategorii mechanizacja – firma ZAWADZKA za kombajn zbożowy Massey Ferguson. Firmę reprezentował Pan Mariusz Cieślikowski – Dyrektor Zarządzający.
Nadto, komisja postanowiła dodatkowo wyróżnić Pana Edwarda Oczujdę za najładniejszego gołębia eksponowanego podczas targów. Gołąb nazywa się „Gucio” i jest wielokrotnym czempionem w swojej rasie.
Ostatnim z konkursów organizowanym podczas tegorocznej edycji targów, był konkurs na „Najładniejsze stoisko wystawiennicze”. Jak sama nazwa wskazuje, celem konkursu było wyłonienie najładniejszego i najbardziej osobliwego stoiska wystawienniczego. Współorganizatorem konkursu oprócz LODR było miejscowe Nadleśnictwo Sulechów. Wyłonienie zwycięzcy nie było łatwym zadaniem. Po trudnym wyborze, Komisja oceniająca stoiska postanowiła przyznać:
- I miejsce dla firmy „Byliny 24” należącej do Państwa Barbary i Piotra Łopuch, prowadzących gospodarstwo ogrodnicze w okolicach Dzierżoniowa w województwie dolnośląskim,
oraz wyróżnienia dla:
- Pana Renato Chieppi, prowadzącego „Hodowlę Królików 850-P Olbrzym Belgijski Szary CASTOREX”. Pan Renato jest z pochodzenia Włochem, swoją hodowlę prowadzi w Radnicy, gm. Krosno Odrzańskie, powiat krośnieński,
- firmy Lubuskie Angusowo należącej do Państwa Kariny i Tomasza Jakiel, hodowców bydła rasy Czerwony Angus,
- Pana Zdzisława Kondratowicza, z Żagania, właściciela firmy „Kaktusy Zdzisław Kondratowicz”.
Nagrody w poszczególnych konkursach zwycięzcom wręczali: Pan Wojciech Szadel – Dyrektor LODR w Kalsku, Pani Małgorzata Gośniowska-Kola – Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR oraz Pani Anna Godlewska-Kiewlicz – reprezentująca Nadleśniczego Nadleśnictwa Sulechów.
O cześć artystyczną w przerwach między konkursami zadbały zespoły śpiewacze: „Trzebiechowianie”, „Kargowiacy”, „Nietoperzanki” oraz Zespół z Domu Dziennego Pobytu Emeryta i Rencisty CUS OPS w Sulechowie. Występy na scenie zakończył występ zespołu „Marmurowe Twarze”. Całość imprezy poprowadził Pan Jacek Stefanowicz.