Konkurs Agroliga przebiega w dwóch etapach: wojewódzkim i krajowym. Organizatorem konkursu na szczeblu wojewódzkim jest Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a na krajowym - Redakcja Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. we współpracy ze Stowarzyszeniem AgroBiznesKlub. Honorowy Patronat nad konkursem sprawują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Prezes ARiMR, Prezes KOWR i Prezes KRUS. Patronat Medialny pełni Magazyn Ludzi Przedsiębiorczych AGRO. Celem konkursu jest wyłonienie Mistrzów Wojewódzkich, a następnie Krajowych AgroLigi 2019 w kategoriach: Rolnicy i Firmy. Kandydatów można było zgłaszać do 25 marca 2019 roku. W tym roku do Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego do rywalizacji w etapie wojewódzkim zgłoszono w kategorii ROLNICY -4 kandydatów, a w kategorii FIRMY -3 . A oto sylwetki rolników i prezentacja firm.
Kategoria ROLNICY
Krzysztof Pawłów – Lipie Góry, ul. Słoneczna 3, gmina Strzelce Kraj.
Rolnik posiada gospodarstwo o powierzchni 242 ha gruntów ornych. Specjalizuje się w produkcji roślinnej, uprawia głównie pszenicę, żyto, jęczmień i rzepak. Osiąga wysokie plony przy zachowaniu dobrej kultury rolnej i metod uprawy przyjaznych dla środowiska naturalnego. Zboża są przechowywane w dwóch magazynach. Posiada suszarnię ARAJ. Gospodarstwo zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt do produkcji, umożliwiający poprawę wyników produkcyjnych, obniżenie kosztów i podwyższenie jakości produktów. Od 2011 roku rolnik dodatkowo prowadzi działalność w zakresie usług rolniczych. Skorzystał z kredytów na zakup gruntów rolnych oraz z linii Młody Rolnik na zakup kombajnu. Gospodarstwo systematycznie rozwija się inwestując w grunty rolne i maszyny rolnicze. Chętnie bierze udział w szkoleniach organizowanych przez LODR, jak również udostępnia swoje gospodarstwo jako bazę dydaktyczno-szkoleniową. Pan Krzysztof udziela się w swoim środowisku wspierając Radę Sołecką. Jego hobby to turystyka, wędkarstwo jeziorne i morskie.
Sławomir Maślanka – Złotnik 141 a, gmina Żary
Rolnik wraz z żoną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 100,90 ha UR, położone wśród lasów, w miejscowości Złotnik. Specjalizuje się w produkcji roślinnej- uprawia zboża, rzepak, grykę, groch, bobik i len oleisty. Osiąga wysokie plony: pszenica ozima - 73,2 dt, żyto -55,68 dt i rzepak ozimy- 30 dt. W przyszłości planuje uprawę soi i roślin miododajnych. Dbałość o środowisko jest jego priorytetem. Produkcja roślinna prowadzona jest zgodnie dobrą praktyką oraz zasadami integrowanej ochrony. Gospodarstwo realizuje Pakiet 1 Rolnictwo zrównoważone Programu Rolno -Środowiskowo-Klimatycznego. W gospodarstwie prowadzona jest rachunkowość rolna w ramach FADN. W 2016 roku gospodarstwo pana Sławomira zajęło 88 miejsce w kraju w rankingu najlepszych gospodarstw rolnych z udziałem pracy własnej, przeprowadzonym przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Rolnik skorzystał z działania Modernizacja Gospodarstw Rolnych z PROW 2014-2020 modernizując istniejący park maszynowy. Chętnie uczestniczy we wszystkich formach szkoleniowych organizowanych przez LODR. Korzysta również z doradztwa i pomocy przy wypełnianiu wniosków o płatności bezpośrednie oraz rolnośrodowiskowe. Pan Sławomir jest prezesem Grupy Producentów Rolnych „Żarski Len”. Jego pasją jest historia , a szczególnie okres Drugiej Wojny Światowej i dzieje przesiedlonych Polaków.
Eugeniusz Leśniewski - Kozin 1, gmina Lubiszyn
Gospodarstwo o powierzchni 92 ha, w tym 57 ha to użytki rolne. Specjalizuje się w produkcji zbóż i ogrodnictwie, a zwłaszcza w uprawie ogórka z przeznaczeniem na małosolne pod folią (47 namiotów), uzyskując 200 ton z ha. Dodatkowym źródłem dochodu są plantacje choinek na powierzchni 20 ha, borówka amerykańska - 3 ha i stawy rybne - 4 ha. Pan Eugeniusz przez wiele lat pełnił funkcję sołtysa wsi Kozin i szczególną uwagę zwracał na estetykę swojej miejscowości. Przez trzy kadencje piastował stanowisko przewodniczącego Rady Gminy Lubiszyn. Rolnik poszerza swoją wiedzę uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez LODR. Korzysta z pomocy specjalisty terenowego przy ubieganiu się o dotacje unijne ( kredyt na zakup ziemi).
Mariusz Bugaj- Drwalewice 29, gmina Kożuchów
Rolnik prowadzi fermę drobiu nieśnego na 450 tys. sztuk. W 1999 r. kupił 4 zaniedbane budynki po PGR i przystosował do produkcji jaj konsumpcyjnych. W 2008 roku wybudował nowy obiekt na 80 000 kur, a w 2010 roku został oddany kolejny na 90 000 niosek. Pozostałe kurniki zostały zmodernizowane i dostosowane do unijnych wymogów. Kury na fermie pochodzą z własnej odchowalni. W ubiegłym roku dzienna produkcja wynosiła 300 tysięcy jaj, a roczna 110 mln sztuk. Pan Mariusz posiada własną mieszalnię pasz, suszarnię zbóż i laboratorium do badania pasz oraz magazyny zbożowe o pojemności 11 000 ton. W gospodarstwie znajduje się nowoczesna sortownia o wydajności 60 000 sztuk na godzinę oraz spalarnia na odpady ( padnięte kury). Klatki spełniają normy unijne obowiązujące od 2012 roku. Jaja dostarczane są własnym transportem o ładowności od 3,5 do 26 ton. Gospodarstwo jest pod stałym nadzorem PIW w Nowej Soli oraz lekarza na zlecenie. Nowe zaplecze socjalne to kolejna ważna inwestycja poprawiająca warunki bytowe dla 30 pracowników zatrudnionych na stałe. Pan Mariusz na bieżąco współpracuje z LODR. Specjaliści świadczą doradztwo dotyczące spełniania norm wzajemnej zgodności oraz służą pomocą przy korzystaniu z kredytów i funduszy unijnych.
Kategoria FIRMY
Firma Handlowo-Usługowa „Chomicz” spółka jawna, ul. Rzepińska 2, Ośno Lubuskie
Jest to firma rodzinna działająca na terenie powiatu słubickiego od 1996 roku. Zajmuje się sprzedażą części zamiennych do maszyn rolniczych oraz naprawą uszkodzonego sprzętu rolniczego i ciągników. Prowadzi również sprzedaż oraz serwis pilarek i kosiarek Husqvarna. W okresie żniw zakład otwarty jest całą dobę. Firma świadczy usługi na wysokim poziomie, na części zamienne i usługi naprawcze klienci otrzymują gwarancję. Firma posiada filię w Krośnie Odrzańskim. Planuje rozbudowę warsztatu i poszerzenie wykonywanych usług. Na bieżąco współpracuje z producentami maszyn i hurtowniami części zamiennych. Zakład posiada operat ochrony środowiska na odprowadzanie wód opadowych oraz ekologiczne pozbywanie się złomu, akumulatorów i folii. Firma „Chomicz” rozwija się, a właściciele są zaprzyjaźnieni z rolnikami- głównymi klientami zakładu. W 2011 zajęła II miejsce w konkursie AgroLiga w województwie lubuskim.
Kaktusiarnia Żagań Zdzisław Kondratowicz, ul. Rzeźnicka62, 68-100 Żagań
Kaktusiarnia Zdzisława Kondratowicza w Żaganiu jest jedną z trzech największych w Polsce. W szklarniach poliwęglanowych na powierzchni 4 arów rośnie 200 tysięcy kolczastych roślin w około 650 odmianach. Pan Zdzisław założył hodowlę w 1984 roku, zaledwie z kilku kaktusów. Jego hobby z czasem przerodziło się w piękną pasję i sposób na życie. Kolekcja liczy mnóstwo małych egzemplarzy, ale są i duże kaktusy, które służą jako mateczniki.
Z nich pozyskiwane są nasiona na nowe rośliny. Kaktusy są własnoręcznie siane, pikowane, przesadzane oraz zapylane. Zimują w kuwetach ustawionych piętrowo na regałach. Od września do końca marca są przesuszane. Szklarnie mają opracowany specjalny system sprawnego przesuwania stołów, pozwalający na łatwy dostęp przy pielęgnacji, selekcji, przesadzaniu roślin oraz przechowywaniu zimą. Pan Kondratowicz ma ogromną wiedzę na temat kaktusów, z łatwością i lekkością opowiada o każdej roślinie. W szklarniach znajdują się również inne sukulenty (aloesy), także żyworódki oraz drzewka bonsai. Pan Zdzisław zajmuje się również wyrobem win regionalnych oraz posiada basen z kolorowymi rybami z których pozyskuje nawóz akwarystyczny dla hodowanych roślin. Kaktusiarnia Żagań posiada swoich klientów na terenie województwa lubuskiego, śląskiego i wielkopolskiego, Właściciel sprzedaje swoje rośliny na Allegro oraz na targach, wystawach i piknikach. Na XI Lubskim Dniu Żywności firma zajęła II a na V Lubuskich Plonach Jesieni III miejsce w konkursie na „Najładniejsze stoisko”.
Gospodarstwo Rolno Drobiarskie Jan Marcinkowski - Wilkowo, gmina Świebodzin
W gospodarstwie o powierzchni 50 ha UR prowadzona jest produkcja brojlerów indyczych. Rolnik posiada 7 hal drobiowych o całkowitej powierzchni 15 000 m2. Są to nowoczesne obiekty wyposażone: w automatyczne urządzenia do karmienia, pojenia, programowany cykl świetlny, system ogrzewania gazowego i wentylację grawitacyjną, która zapewnia odpowiednią wymianę powietrza, nie hałasuje i nie pobiera energii elektrycznej. W budynkach zapewniony jest dobrostan dla zwierząt. Obiekty zasiedlone są w 100%. Roczna produkcja brojlerów indyczych to średnio 112 500 sztuk (około 2 000 ton). Chów indyka rzeźnego odbywa się w 9 cyklach w ciągu roku. Wstawianie odbywa się co 6 tygodni w ilości od 12 500 do 15 500 sztuk. Indyki tuczone są do wagi około 20 kg, a żywiec trafia na rynek polski i niemiecki. Rolnik systematycznie inwestuje w gospodarstwo. Pan Jan jest prezesem grupy producenckiej „Indyk WTL” i członkiem zrzeszenia Indyk Lubuski. Chętnie uczestniczy w szkoleniach organizowanych przez LODR i korzysta z pomocy specjalistów terenowych przy ubieganiu się o środki unijne.
REGULAMIN KONKURSU DO POBRANIA - TUTAJ
Wiesława Matyka
LODR Odział Lubniewice