Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne 2022
Za nami kolejna edycja konkursu „Na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie lubuskim” w ramach Planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Organizatorami tegorocznej odsłony byli Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział w Zielonej Górze. Wręczenie nagród odbyło się podczas XII Lubuskiego Kiermaszu Ogrodniczego w Kalsku. Do konkursu mógł przystąpić każdy rolnik wytwarzający produkty ekologiczne i posiadający aktualny certyfikat. Dodatkowym wymogiem była konieczność spełnienia wymagań wzajemnej zgodności. Ponadto w konkursie nie mogą brać udziału laureacie I miejsca z ostatnich trzech lat. Do tegorocznej edycji konkursu przystąpiło siedem gospodarstw. Na podstawie wizytacji zgłoszonych gospodarstw komisja konkursowa dokonała ich oceny a następnie wyłoniła zwycięzców:
I Miejsce:
Gospodarstwo „Agatka”, zarządzane przez Pana Edwarda Czerwonkę z Krzepielowa, który gospodaruje na powierzchni 29 ha. Nazwa gospodarstwa pochodzi od imienia córki rolnika Pani Agaty, która pomaga w prowadzeniu gospodarstwa a przyszłości przejmie interes po rodzicach. W gospodarstwie uprawiane są głównie zboża oraz mieszanki roślin pastewnych z przeznaczeniem na paszę dla bydła mlecznego. Uzyskiwane od krów mleko przeznaczane jest na produkcje serów z których słynie gospodarstwo. Pan Edward startował już wcześniej w naszym konkursie i był wyróżniany, jednak w tym roku po raz pierwszy udało mu się zdobyć pierwsze miejsce. Gratulujemy wygranej i życzymy powodzenia na etapie krajowym!
II Miejsce:
Pani Anna Broniewicz z Mościc prowadząca gospodarstwo ekologiczne „Ekouprawy u Bronisławy” specjalizująca się w produkcji przetworów z uprawnianych prze siebie warzyw i owoców. Na niewielkim areale w pobliżu domu uprawiane jest wiele gatunków warzyw, które właścicielka gospodarstwa własnoręcznie przerabia na nietuzinkowe przetwory takie jak kiszona fasola, pesto z liści kalarepy, ketchup z cukinii czy syrop z mniszka lekarskiego.
III Miejsce
Gospodarstwo Pana Adriana Puszkiela położone w Niekarzynie. Na powierzchni 45 ha prowadzona jest produkcja roślinna. Uprawiane są takie rośliny jak zboża i łubin oraz rośliny miododajne będące dobrym pożytkiem dla pszczół. Pan Adrian jest miłośnikiem pszczół, których posiada w gospodarstwie kilkadziesiąt rodzin oraz przeciwnikiem stosowania w gospodarstwie chemii, która bywa niezwykle niebezpieczna dla pszczół i środowiska.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich: na lata 2014-2020-
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.