Dnia 23 listopada 2018 r. w siedzibie LODR w Kalsku odbyło się szkolenie w ramach operacji pt.: „Innowacje w produkcji trzody chlewnej”.
Operacja została przeprowadzona zgodnie z Planem Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan Operacyjny na lata 2018-2019
Operacja została współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Szkolenie skierowane było dla rolników i doradców z naszego województwa, producentów trzody chlewnej oraz jednostek naukowych zainteresowanych innowacjami w produkcji zwierzęcej. Część wykładową rozpoczął Pan Stanisław Piątkowski - główny specjalista ds. trzody chlewnej i koni z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie oddział Zarzeczewo, który przedstawił temat „Innowacyjnych rozwiązań w budynkach dla trzody chlewnej”. Następne wystąpienie należało do Pana Grzegorza Ignaczewskiego - redaktora miesięcznika rolniczego „Top Agrar Polska”, który przedstawił nam temat „Jak dofinansować innowacyjne rozwiązania w produkcji zwierzęcej?”. Ostatnia prezentacja kończąca jednocześnie część teoretyczną szkolenia została przedstawiona przez Pana prof. dr hab. Andrzej Myczko z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Poznaniu. Tematem wystąpienia Pana profesora były „Innowacje w zagospodarowaniu odchodów z produkcji trzody chlewnej. Ograniczenie emisji gazów z produkcji zwierzęcej”.
W następnej części szkolenia odbyła się wizyta w niedaleko odległej Spółce Rolnej Kalsk Sp. z o.o. po biogazowni jako przykład zagospodarowania odchodów zwierzęcych. Oprowadził nas Pan Zdzisław Gintoft - kierownik spółki. Gospodarstwo posiada 2000 tys. sztuk bydła w tym 1200 krów dojnych, wsad do biogazowni stanowi obornik i gnojowica od tych zwierząt. Odpad pofermentacyjny z biogazowni jest odzyskiwany i służy do nawożenia pól.
Krótką migawkę z przeprowadzonego szkolenia przedstawiają poniższe zdjęcia.
Odwiedź portal KSOW – www.ksow.pl - zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich