- Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kalsk 91, 66-100 Sulechów,
- Oddział w Lubniewicach, Glisno 123, 69-210 Lubniewice

(+48) 68 385 20 91
sekretariat@lodr.pl

Rafał Szklarz
Kategoria:

loga sir

Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku, działając w ramach KSOW, realizuje zadania Sieci na rzecz Innowacji w Rolnictwie na obszarach wiejskich (SIR), których głównym celem jest wspieranie innowacji w rolnictwie, produkcji żywności, leśnictwie i na obszarach wiejskich.

W 2018r. realizujemy 11 działań, które mają umożliwić uczestnikom nawiązywanie kontaktów, wymianę wiedzy fachowej oraz dobrych praktyk w zakresie innowacji w rolnictwie oraz pomoc w tworzeniu gruElektroherbicyd 4p operacyjnych EPI.

Dotychczas zrealizowane zostały trzy operacje.

  1. W dniach 11-12 czerwca, zrealizowany został wyjazd studyjny na Targi Rolnicze do Niemiec w ramach operacji pt.: „Innowacyjne zwalczanie chwastów metodą elektroherbicydu”.

Tegoroczne Targi DLG Feldtage w Bernburgu odbywały się pod hasłem: „Produkcja roślinna 2030”.

W trakcie imprezy wystawcy zaprezentowali maszyny rolnicze, w których zastosowano najnowocześniejsze technologie, w tym rozwiązania rolnictwa precyzyjnego. Ponadto, mogliśmy zapoznać się z technologiami uprawy zbóż stosowanymi w innych krajach - różnorodność możliwych sposobów produkcji pszenicy ozimej zademonstrowało 11 zespołów z Danii, Francji, Polski, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, Czech i Niemiec. Dzięki temu mogliśmy poznać szeroką gamą praktyk upraw z różnych regionów uprawnych w Europie. Jednocześnie uczestnicy mieli możliwość omówienia wybranej praktyki z ekspertami i wyciągać wnioski na temat tego, co może mieć zastosowanie w ich własnym gospodarstwie.Elektroherbicyd 1

Specjalnie dla uczestników wyjazdu Firma ZASSO przygotowała wykład dotyczący innowacyjnej technologii elektroherbicydu, połączony z demonstracją polową efektów jej zastosowania.

Urządzenie elektryczne skonstruowane i wyprodukowane przez firmę ZASSO stanowi alternatywę dla tradycyjnych chemicznych herbicydów, ponadto ma zastosowanie w skutecznym zwalczaniu chwastów uodpornionych na działania chemicznych środków ochrony roślin.

 W wyjeździe uczestniczyło 45 rolników i doradców. Elektroherbicyd 5  Elektroherbicyd 2 
  1. W dniach; 20 czerwca 2018 r. w siedzibie Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku oraz 21 czerwca 2018 r. w Gliśnie, odbyły się szkolenia pt. „Innowacyjne metody w produkcji roślinnej przyjazne środowisku naturalnemu”, w których udział wzięło łącznie 80 uczestników.Op.2  Ekologia  1

Forma szkoleniowa operacji zrzeszająca rolników, producentów rolnych, przedstawicieli jednostek naukowych oraz doradców z terenu województwa lubuskiego pozwoliła na wzbogacenie wiedzy wśród uczestników w zakresie innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie oraz optymalizacji wykorzystania przez mieszkańców obszarów wiejskich zasobów środowiska naturalnego.

            Celem operacji było upowszechnienie i praktyczne wdrożenie wiedzy na temat innowacyjnych systemów uprawy roli, które przyczynią się do znacznego zmniejszenia strat azotu i fosforu z działalności rolniczej.

Słuchacze moli zapoznać się z wymogami prawnymi dotyczącymi dostosowania infrastruktury gospodarstw rolnych do wymagań określonych w Dyrektywie Azotowej, stanowiącej nowe wyzwanie dla producentów rolnych. Wykładowcy przedstawili m.in. warunki przechowywania nawozów naturalnych oraz zasady postępowania z odciekami i ograniczenia rolniczego wykorzystania nawozów.

Kolejnym tematem poruszonym podczas szkolenia była innowacyjna metoda uprawy roli – system bezorkowy. Przedstawione zostały podstawowe zasady dobrej praktyki w uprawie roli mające na celu wzrost żyznOp.2  Ekologia  2ości i wydajność gleb przy zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych, głównie CO2 i N2O do atmosfery. Do podstawowych zasad, godnych zapamiętania, należy zaliczyć:

  • ograniczanie intensywności (głębokość i ilość) zabiegów uprawowych w celu zmniejszenia tempa mineralizacji substancji organicznej,
  • stosowanie ochronnej uprawy roli narzędziami nie odwracającymi gleby, tylko wzruszającymi wierzchnią warstwę,
  • pozostawianie resztek pożniwnych lub biomasę międzyplonów w formie mulczu;
  • unikanie uprawy na glebie zbyt wilgotnej,
  • słoma powinna być dobrze rozdrobniona i równomiernie rozprowadzona po powierzchni pola.
  1. 27-28 czerwca br. Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku zaprosił rolników, doradców rolnych, hodowców bydła mięsnego, przedsiębiorców oraz przedstawicieli instytucji naukowych do udziału w konferencji pt.: „Innowacyjne metody w chowie bydła mięsnego zmierzające do produkcji wysokiej jakości markowego mięsa”Konferencja1

Celem konferencji było podniesienie świadomości uczestników w zakresie innowacyjnego chowu i hodowli bydła oraz znaczenie bydła mięsnego w woj. lubuskim, poprzez zapoznanie z osiągnięciami nauki w dziedzinie chowu i hodowli bydła w zakresie dotyczącym zachowania różnorodności genetycznej zwierząt. Ponadto, zaprezentowana została idea tworzenia sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich oraz promowania nowych rozwiązań produkcji zwierzęcej i roli genetyki w tym zakresie.

Zainteresowanie konferencją przerosło oczekiwania organizatorów.

Pierwszy dzień obejmował część wykładową. Poruszono m.in. tematy: sytuacji na rynku bydła mięsnego w Polsce i na świecie, strategii rozwoju sektora wołowiny „Polska wołowina 2022”, innowacji w chowie i hoKonferencja 2dowli bydła mięsnego w warunkach polskich, praktycznych i ekonomicznych aspektów żywienia bydła opasowego, zastosowania nowoczesnych metod profilaktyki w stadzie bydła mięsnego, innowacji w rozrodzie bydła z uwzględnieniem markerów genetycznych oraz nowoczesnych metod żywienia bydła w optymalizacji produkcji

Drugiego dnia odbyła się część szkoleniowa konferencji, połączona z wyjazdem do dwóch gospodarstw rolnych usytuowanych w Nowinach Wielkich – wizyta w Gospodarstwie Rolnym Zbigniewa Kołoszyca zajmującego się hodowlą bydła mięsnego rasy Limousine & Blonde d’aquitaine oraz w Słońsku – wizyta w Gospodarstwie Rolnym Dariusza Matkowskiego zajmującego się chowem i opasem oraz hodowlą bydła rasy Limousine.

 img 5670[1]  Konferencja 3

Już dziś zapraszamy Państwa serdecznie do wzięcia udziału w kolejnych szkoleniach, wyjazdach, konferencjach zaplanowanych w nadchodzących miesiącach:

  • 22.08.2018r. – Szkolenie w Przyczynie Górnej (siedziba HZZ Osowa Sień) pt. „Rzepak ozimy w mulczu – przez uproszczenie do innowacyjności”.
  • 04.09.2018r. - Wjazd studyjny do Szubina pn. „Poszukiwanie i przygotowanie potencjalnych członków grup operacyjnych w województwie lubuskim – na przykładzie dobrych praktyk z woj. kujawsko – pomorskiego”.
  • 03.11.2018r. – Szkolenie pt. „ Innowacje w produkcji pasz objętościowych dla bydła mlecznego”.
  • 01.10.2018r. – Konferencja w LOiIWA w Kalsku pn. „Innowacyjne metody w procesach przetwórczych owoców winorośli”.
  • 10.2018r. – Szkolnie pt. „Innowacje w technice ochrony roślin. Optymalna ochrona – minimalizacja pozostałości pestycydów”.
  • 01-05.10.2018r. – Wyjazd studyjny do Francji pn. „Innowacje w chowie i hodowli bydła mięsnego na przykładzie francuskich doświadczeń”.
  • 10.2018r. – Konferencja partnerska pn. „Innowacyjne metody produkcji zwierzęcej, w tym bydła mięsnego w woj. lubuskim”.
  • 23.11.2018r. – Szkolenie w Kalsku pt. „.Innowacje w produkcji trzody chlewnej”.

Jeżeli zainteresowała Pastwa nasza oferta konferencyjno – szkoleniowa, zapraszamy do śledzenia ogłoszeń w sprawie naboru na poszczególne operacje, które sukcesywnie będą zamieszczanie w miesięczniku Lubuskie Aktualności Rolnicze oraz na stronie internetowej LODR Kalsk w zakładce – Innowacje.

Oferta jest skierowana do rolników, przedsiębiorców sektora rolno-spożywczego, przedstawicieli instytutów badawczych i uczelni wyższych z terenu woj. lubuskiego. Jedynym warunkiem wzięcia udziału w wybranym przez Pastwa działaniu, jest wypełnienie „Karty zgłoszenia” (załącznik ogłoszenia - do pobrania ze strony internetowej lub osobiście w siedzibie LODR i oddziałach terenowych) i przekazanie ich do siedziby LODR we wskazanym terminie.