W dniu 24 maja br. w siedzibie Hodowli Zwierząt Zarodowych Osowa Sień Sp. z o.o. w Przyczynie Górnej zrealizowana została kolejna konferencja pn. Uprawa bezorkowa propozycją na innowacje w rolnictwie zorganizowana w ramach planu Operacyjnego 2016-2017 przez Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich działającą w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku.
Tym razem głównym tematem konferencji była uprawa bezorkowa. W programie znalazły się wykłady naukowców jak również dystrybutorów sprzętu rolniczego oraz praktyków. Niezmiernie cenne były również liczne dyskusje oraz wzajemna wymiana doświadczeń.
Konferencję otworzyli i przekazali kilka słów wprowadzenia: Zbigniew Żywień – Dyrektor Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Jan Pabierowski – Prezes HZZ Osowa Sień Sp. z o.o. - partner Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
Wykład pt. Uprawa bezorkowa a tradycyjna - zalety i wady, autorstwa prof. dr hab. inż. Dariusza Jaskulskiego
oraz dr hab. inż. Iwony Jaskulskiej, prof. UTP z Katedry Podstaw Produkcji Roślinnej i Doświadczalnictwa, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, wygłosił prof. dr hab. inż. Dariusz Jaskulski – Kierownik Katedry. Wykład poruszył tematy związane z kondycją gleb uprawnych oraz wpływem na jej stan różnych systemów uprawy roli ze szczególny uwzględnieniem systemu strip till – tj. pasowej uprawy gleby.
Następnie uczestnicy udali się na wizję lokalną uprawy pszenicy ozimej. Podczas pokazu polowego była możliwość zapoznania się z praktycznym aspektem uprawy pszenicy ozimej uprawianej w dwóch sposobach uprawy: płużnej i bezorkowej. Prezentacja plenerowa odbyła się na polach HZZ Osowa Sień w Konradowie. Zastosowane technologie przybliżył inż. Henryk Radomski, Kierownik Produkcji Roślinnej w HZZ Osowa Sień.
Po powrocie z pleneru pokaz sprzętu rolniczego zapewniły firmy AGROMIX Rojęczyn oraz LEHMANN-AGROTECHNIKA. Następnie, w kolejnym panelu, odbyły się dalsze wykłady merytoryczne połączone z ofertą dystrybutorów sprzętu do uprawy bezorkowej. Swoje wykłady wygłosili: dr hab. inż. Tomasz Piskier - prof. nadzw., Kierownik Katedry Agrobiotechnologii Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej; dr inż. Grzegorz Wilczok – właściciel firmy AGRO – SILESIA z Siemianowic Śląskich oraz Krzysztof Maciuk przedstawiciel Horsch Maschinen GmbH.
Prelegenci podzielili się wynikami swoich badań, przedstawili wieloletnie analizy korzystnych zmian ekonomicznych i klimatycznych w swoich gospodarstwach oraz obiektach badawczych. Na konferencji obecni byli również przedstawiciele czasopisma rolniczego "Bez Pługa" z Warszawy.
Szczególne podziękowania kierowane są dla Pana Jana Pabierowskiego - Prezesa HZZ Osowa Sień z siedzibą w Przyczynie Górnej, gdzie zorganizowana została już druga konferencja z zakresu innowacji w rolnictwie. Jesienią planowane jest jeszcze jedno spotkanie w tym temacie, które da możliwość obserwacji prac polowych agregatów.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Tekst: Julita Chylińska-Kasza Foto: Celina Kołopieńczyk, |