- Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kalsk 91, 66-100 Sulechów,
- Oddział w Lubniewicach, Glisno 123, 69-210 Lubniewice

(+48) 68 385 20 91
sekretariat@lodr.pl

Agata Zajda-Sipa
Kategoria:

uesirksowprow

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

 

Hodowla i chów bydła NIE MAJĄ PRZED NAMI TAJEMNIC!

Spotkanie Hodowców w ramach Zespołu Tematycznego SIR!

Dzień 28 marca 2023 r. należał do Hodowców Bydła z naszego województwa. Spotkanie środowiska hodowców w siedzibie LODR w Kalsku było odpowiedzią na bieżące problemy, dylematy i wyzwania przed jakimi stoją hodowcy bydła w perspektywie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Podczas Spotkania zaprezentowana została tematyka innowacyjnych technologii wspierających efektywność rozrodu bydła. Ekspercki wykład połączony z przekazem praktycznej wiedzy i doświadczeń w ramach wieloletniej pracy w zakresie biotechnologii rozrodu zwierząt przedstawił pan Szymon Bugaj – przedstawiciel Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. Poznań (WCHiRZ). Przedmiotowa spółka prowadzi własne nowatorskie programy hodowlane, które są źródłem wiedzy dla rozwoju innowacyjnych rozwiązań w gospodarstwach. Kluczowym z nich jest program oceny i selekcji buhajów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Celem programu realizowanego przez WCHiRZ jest doskonalenie genotypu pogłowia bydła w kierunku jednostronnie mlecznym. Program propaguje polską hodowlę, która osiągnęła światowy poziom pod względem wydajności mlecznej, parametrów eksterieru, cech funkcjonalnych. Ponad, 60-letnie doświadczenie WCHiRZ w hodowli bydła, zajmującego się rozrodem tych zwierząt, selekcjonując reproduktory, pozyskując, konfekcjonując oraz dostarczając ich nasienie było źródłem cennych i najbardziej aktualnych informacji dla uczestników spotkania. WCHiRZ utrzymuje bezpośredni i transparentny kontakt z rolnikami, hodowcami, jednostkami naukowymi i przedsiębiorcami rolnymi obejmujący zakres hodowli bydła co uczyniło wydarzenie bogate w bardzo przydatne i merytoryczne treści.

Ponadto, prelegent w przejrzysty i ciekawy sposób udzielił wielu informacji w zakresie ekonomii produkcji mleka w Polsce i na świecie oraz zagadnień dot. selekcji odpowiedniego buhaja, tematyki standaryzacji czy indeksów (selekcyjny PF, Produkcyjny, Pokroju, Płodności). Ważną kwestią poruszoną w wypowiedzi była ocena genomowa i biotechniki rozrodu w programach hodowlanych (produkcja zarodków in vitro w Europie i na świecie) oraz temat innowacyjnych technologii wspierających rozród i wzrost potencjału genetycznego bydła mlecznego.

Dalsza część spotkania przebiegała pod znakiem naukowych treści związanych z żywieniem bydła a dokładnie charakterystyki innowacyjnych produktów wpływających na mobilizację mikroflory żwacza. Wiedzę specjalistyczną z zakresu poprawności zdrowotności i wydajności krów oraz bydła mięsnego zaprezentował lekarz weterynarii, Krzysztof Kassner. Gość wraz ze współpracownikiem Romanem Potarzyckim jako przedstawiciele projektu DOLBIOTECH zaprezentowali efektywność produktów nowej generacji w żywieniu opasów. Prelegenci w bardzo ciekawy sposób przybliżyli uczestnikom innowacyjne rozwiązania wdrażane w swoich autorskich projektach. Interesujące i specjalistyczne wiadomości, oparte na przykładach w hodowli bydła w Polsce jak i na świecie były inspiracją dla uczestników spotkania.

Spotkanie z hodowcami bydła było źródłem aktualnych i merytorycznych informacji potwierdzonych wieloletnim doświadczeniem i praktyką naukową w dziedzinie chowu i hodowli bydła. Przekazana wiedza i praktyka wykładowców połączona z „żywą dyskusją” podczas spotkania wykazała jak obszernym i skomplikowanym tematem jest chów i hodowla bydła.

Dziękujemy serdecznie prelegentom oraz wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie w Spotkaniu!

Operacja opracowana przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

  • 20230328_113935
  • 20230328_130411
  • 20230328_140112
  • IMG_6350
  • IMG_6367
  • IMG_6373
  • IMG_6375
  • IMG_6392
  • IMG_6393
  • IMG_6399
  • IMG_6403
  • IMG_6410