„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestując w obszary wiejskie”.
W listopadzie zakończył cykl warsztatów przetwórczych zrealizowanych w ramach SIR. Lubuscy rolnicy i przetwórcy po zmaganiach wędliniarskich podjęli wyzwanie serowarskie. 8- 9 listopada 2022 r. dwudziestu pięciu uczestników pod nadzorem doświadczonego i wieloletniego serowara z Żuław – Krzysztofa Jaworskiego zgłębiało tajniki sztuki serowarskiej.
W trakcie warsztatów uczestnicy wykonali własne sery: CHEDDAR (ser twardy, dojrzewający, podpuszczkowy, angielski), ser serwatkowy RICOTTA, ROLADĘ USTRZYCKĄ, która w ostatnim etapie produkcji została uwędzona (ser z masy parzonej, podpuszczkowy) oraz ser HALLOUMI (ser półtwardy, świeży, podpuszczkowy, cypryjski) i PANEER (ser zwarty, świeży, miękki, indyjski). Serowar podczas warsztatów przekazał ogrom wiedzy, wskazówek i cennych praktycznych informacji, dzięki którym każdy uczestnik będzie mógł wykonać produkty serowarskie we własnym gospodarstwie. Teoria o metodach koagulacji, ukwaszaniu i prasowaniu serów, ich wędzeniu w zderzeniu z praktyką serowarską stworzyły najwyżej jakości dawkę wiedzy. Uczestnicy warsztatów serowarskich nauczyli się także jak prawidłowo skomponować deskę serów w towarzystwie słonych i słodkich dodatków. W warsztatach wzięli udział lubuscy rolnicy, którzy produkują już sery w swoich gospodarstwach oraz początkujący adepci serowarstwa co pozwoliło na wymianę wzajemnych spostrzeżeń i doświadczeń.
Zakończeniem cyklu warsztatów realizowanych we współpracy z ZESPOŁEM FIMPLE.TV w Wygnańczycach były warsztaty piekarskie (22-23 listopada 2022 r.). Białe spodnie, czarna koszulka z napisem na plecach: zakwas, mąka, woda, sól … to nikt inny jak Arek Andrzejewski - odkrywca staropolskich receptur i ekspert od pieczywa na zakwasie. Nieustannie poszukujący dawnych przepisów na tradycyjny polski chleb zakwasowy. Pan Arek przyjechał do nas z Warszawy wraz z nieodłącznym towarzyszem Hieronimem – ponad stuletnim zakwasem, którego imię nie jest przypadkowe. Pochodzi bowiem z greki i oznacza „święty”. Na bazie Hieronima, zakwasu chlebowego z mąki żytniej typ 2000 oraz wody uczestnicy warsztatów zapoznali się z procesami wytwarzania pachnącego i chrupkiego pieczywa. Każdy z uczestników rozpoczął przygodę piekarską od produkcji własnego ZAKWASU CHLEBOWEGO z mąki żytniej, a następnie wykonał swój CHLEB ŻYTNI RAZOWY 100% ze słonecznikiem, ŻYTNIO-PŁASKURKOWY (chleb jasny, pszenno-żytni na zakwasie żytnim, z mąki żytniej i z pradawnej odmiany pszenicy z czarnuszką), CHLEB ŚRUTOWY MIESZANY (żytnio-owsiano-gryczany na zakwasie żytnim, z mąki mieszanej z dodatkiem łamanego żyta, jasnej kaszy gryczanej, miodu oraz maku) jak również BUŁKI ORKISZOWE (bułki jasne na zakwasie żytnim, z mąki orkiszowej z dodatkiem żurawiny oraz sezamu lub kminku koptyjskiego). Wzbogaceniem warsztatów było przygotowanie ŻURU NA ZAKWASIE oraz wykorzystanie pozostałego zakwasu do sporządzenia BLINÓW ŻYTNIO-GRYCZANYCH, które przyrumienione na patelni okazały się doskonałą przekąską.
Uczestnicy warsztatów zapoznaliśmy się z podstawowymi zagadnieniami piekarskimi dot. rodzajów mąk i ich łączenia, komponowania mieszanek, zakwasu chlebowego (jak pozyskać dobry zakwas, rodzaje zakwasów, inne zakwasy na bazie żyta, rozmnażanie zakwasu, zastosowanie zakwasów w kuchni), procesu zaczyniania (czas, metoda i warunki zaczyniania, fermentacja ciasta) oraz pieczenia (łączenie składników, konsystencja ciasta chlebowego, wyrabianie ciasta, warunki garowania, prawidłowa temperatura i czas pieczenia). Podczas warsztatów omówiono także sekrety przechowywania i dokarmiania zakwasu, a także różnice między pieczywem zakwaszanym a drożdżowym.
Warsztaty przetwórcze zrealizowane w ramach SIR zgodnie z PO na lata 2022-2023 mamy nadzieję będą początkiem dla niekończącej się przygody serowarskiej i piekarskiej w lubuskich gospodarstwach. Czekamy na ich efekty w postaci Waszych wyrobów na lokalnych ryneczkach, targach czy sprzedaży produktów z gospodarstwa.
W ramach rozpoczętej rok temu przygody warsztatowej z ZESPOŁEM FIMPLE.TV zorganizowaliśmy w sumie 9 warsztatów (wędliniarskich, serowarskich, piekarskich) dla ok. 230 uczestników. Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nasz Zespół SIR warsztaty zostaną zapamiętane i staną się początkiem dalszej edukacji w wybranym zagadnieniu, a może początkiem Waszej pasji.
Serdecznie dziękujemy Zespołowi FIMPLE.TV oraz uczestnikom za zaangażowanie i niezapomnianą atmosferę – ona również odgrywa ważną rolę przy każdym projekcie!
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warsztaty Serowarskie
Warsztaty Piekarskie