„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestując w obszary wiejskie”.
Lubuskie „Z NATYRY… innowacyjne” jest !!!
Ewelina Mularczyk-Sienkowska
Fotografia: Sylwia Wawrzyniak-Bodnar
Lubuskie Angusowo, Gospodarstwo Naturalne Malinówka, Karczma Taberska, Wolna Szkoła, Winnica na kawałku ziemi i Muzeum „Spod hebelka”, Fundacja Nasze wolne życie.
Co łączy te przedsięwzięcia?
Mogli się o tym przekonać osobiście uczestnicy konferencji zorganizowanej w dniach 02-03.11.2021r. przez Zespół SIR Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego pn. „Z NATURY innowacyjne… - alternatywne źródła dochodu gospodarstwa rolnego”.
Jak ważnym miejscem jest wieś nie trzeba nikomu wyjaśniać. Wiadomo wieś Þ rolnictwo Þ produkcja żywności. Ale czy tylko? To przede wszystkim ludzie – rolnicy, mieszkańcy wsi - pracowici i bardzo pomysłowi, którzy odważnie sięgają po marzenia. Żyjąc w zgodzie z Naturą , czerpią z niej to co najlepsze. Wytwarzają zdrową żywność najwyższej jakości i … edukują społeczeństwo jak robić to w poszanowaniu dla otaczającej nas przyrody.
Lubuskie Angusowo
Gospodarstwo regeneratywne tworzone przez właścicieli, Państwa Karinę i Tomasza Jakielów, w oparciu o ideę, aby produkować jak najlepszej jakości żywność jaką tylko można wytworzyć w polskich warunkach w połączeniu z dbałością o kondycję gleby oraz umiejętnym gospodarowaniem jej zasobami. Zwierzęta hodowane na farmie mają stworzone doskonałe warunki bytowe w myśl motta „Dać zwierzętom jak najlepsze życie, by tylko jeden dzień w całym ich życiu był nieszczęśliwy”.
Gospodarstwo Naturalne Malinówka
Państwo Magdalena i Sylwester Świderscy od czterech lat prowadzą działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Państwo Świderscy w swoim gospodarstwie oferują szereg warsztatów i atrakcji tj.: pasieka naturalna,– warsztaty pszczelarskie dla dzieci i dorosłych, hotel dla owadów zapylających, warsztaty kulinarne i zielarskie, warsztaty rękodzieła i budownictwa naturalnego, degustacje produktów regionalnych, ogród permakulturowy, ruiny młyna i leśne kino.
Malinówka to też mała leśna piekarenka, w której czarują się prawdziwe chleby żytnie na zakwasie, bez jakichkolwiek dodatków – składają się tylko z dobrych myśli, mąki żytniej, wody i soli. Pan Sylwester wraz z rodziną stara się sezonowo przetwarzać to, co daje im natura – produkują różne przetwory, od syropów ziołowych, przez konfitury, octy, zakwasy na żury i barszcze oraz musztardy.
Karczma Taberska - „Karczma Taberska” i „Akademia u cioci Joli”
To kolejna niezwykła inicjatywa, realizowana z powodzeniem przez Państwa Jolantę i Marka Taberskich.
Karczma Taberska powstała z zamiłowania gospodarzy do tradycji regionu Kozła i poszanowania otaczającej ich przyrody. Jako że kuchnia zawsze stanowiła ważny element życia codziennego, stąd pomysł by gości, którzy zawitają do Janowca, ugościć autorskimi potrawami inspirowanymi tradycyjną kuchnią krumską i babimojską.
Każdego dnia na smakoszy czeka wyborne jadł, m.in. kaczka z jabłkami, szynka w „chlebie Reimanna”, cienki placek na „ruchadłach” . A to tylko niektóre z dań, przyrządzanych przez tutejsze gospodynie. Oprócz wspomnianych specjałów w menu znajdziecie również najlepsze dania kuchni polskiej.
Od kilku lat „ciocia Jola” zaprasza wszystkie dzieci do udziału w ciekawych warsztatach. W trakcie, zajęć, uczestnicy przez zabawę poznają życie na wsi, dowiadują się jak należy opiekować się zwierzętami gospodarskimi albo jak powstają chleb i powidła śliwkowe.
W ofercie znajdują się niepowtarzalne zajęcia edukacyjne dla dzieci., realizowane przez cały rok tj.: „Od ziarenka do bochenka”, „Pod lipami”, „Przyjedźcie na dłużej!”, „Świąteczne oferty specjalne”.
W tym miesiącu działalność Państwa Taberskich otrzymała tytuł „ZAGRODY EDUKACYJNEJ” .
Ponadto, na terenie karczmy i „Dworu Kolesin”, odbywają się cykliczne imprezy kulturalne – festyny, zabawy, potańcówki, koncerty… Każdy znajdzie tu coś dla siebie!
W sąsiedniej miejscowości, oddalonej o niespełna 2 km od Janowca , znajduje się należący do rodziny Taberskich „Dwór Kolesin”. Kompleks malowniczo położony nad brzegiem jeziora wojnowskiego, oprócz usług hotelarskich i bankietowych, zaprasza do spaceru szlakiem edukacyjnym „10 kroków do przyrod”, morsowani i korzystania z rosyjskiej bani lub eko spa.
Wolna Szkoła
Wolna Szkoła w Zielonej Górze wystartowała we wrześniu 2015. Opiera się na edukacji demokratycznej i wolnościowej. Jest obecne jedną z kilkunastu takich szkół w Polsce i jedną z wielu na świecie - za to pierwszą w województwie lubuskim.
Szkoła bez ocen, bez dzwonków, bez podziału na klasy i przedmioty, bez siedzenia w ławkach, bez zadań domowych i sprawdzianów... za to z dużą ilością zabawy, z poszanowaniem osobistej ścieżki rozwoju dziecka, jego uczuć i potrzeb. Szkoła, w której plan lekcji w danym dniu ustalają uczniowie razem z opiekunem. Szkoła mieści się w Słonym kilka kilometrów od Zielonej Góry, w niewielkim domu na dużej działce porośniętej lasem i starym sadem - uważamy, że kontakt z przyrodą jest człowiekowi niezbędny do prawidłowego rozwoju, a poza tym przyrody lepiej uczyć się na dworze, wędrując po lasach, łąkach i bagnach, niż z podręcznika.
Winnica na kawałku ziemi i Muzeum „Spod hebelka”
W Trzebiechowie, urokliwej wsi położonej w pradolinie Odry, znajduje się niewielka przydomowa winnica Państwa Elżbiety i Jacka Ciporów. Swoją przygodę z uprawą winorośli zaczęli dwanaście lat temu. Długi czas zajęło „komponowanie” winnicy, uczenie się trudnego i wymagającego rzemiosła oraz wytwarzania szlachetnego trunku. Dziś uprawiają przede wszystkim szczepy deserowe wpisujące się w warunki terenowe i klimatyczne tj., regent, rondo, johaniter, solaris i ulubiony hibernal. Tworzą wino tylko na własny użytek.
Jak twierdzą gospodarze, winnica jednoczy rodzinę i ściąga przyjaciół. Od sześciu lat w czerwcu organizują imprezę „Art na winnicy”, na którą przybywają artyści sztuk wszelkich. Chcą by ten ich kawałek ziemi służył ludziom, był miejscem spotkania człowieka z człowiekiem, by ludzie otwierali się na siebie i potrafili spędzać ze sobą czas.
Pięć lat temu na terenie winnicy powstała pracownia „Spod hebelka”, miejsce w którym Pan Jacek realizuje swoją pasję do drewna. Wszystko zaczęło się od pomysłu na prezent dla znajomych, a dziś jest to prawdziwa manufaktura niepowtarzalnych, jedynych w swoim kształcie desek do serwowania potraw, misek, łyżek, serduszek i drobnych zabawek. Przedmioty te są często malowane i ozdabiane, podczas rodzinnych wieczorów z dziećmi – to sposób na wspólne spędzanie czasu.
W ubiegłym roku w gospodarstwie pojawiła się Galeria ”Spod hebelka”, miejsce w którym Państwo Cipora zgromadzili liczne stare narzędzia stolarskie – heble, strugi, poziomice – by ocalić je od zapomnienia i pokazać je przyszłym pokoleniom.
Fundacja Nasze wolne życie
Fundacja Nasze Wolne Życie, prowadzona przez Państwo Przemysława i Małgorzatę Zielińskich, zajmuje się propagowaniem zdrowego fizycznie i psychicznie stylu życia – jak mówią o tym sami propagują „slow-life”.
Ideą Fundacji jest propagowanie zdrowego życia przez produkcję zdrowego pieczywa, rzemieślniczych makaronów oraz prowadzenie warsztatów i spotkań kulinarnych oraz wytwarzanie ceramiki. W tym miejscu odbywają się ciekawe spotkania ludzi, którzy preferują taki styl życia. Działają na rzecz integracji i reintegracji społecznej oraz zawodowej. To miejsce to raj na ziemi, dla tych, którzy szukają oazy spokoju.
Więcej informacji i zdjęć z wydarzenia znajdziecie Państwo na stronie www.lodr.pl w zakładkach SIR i „Innowacje”.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za owocną współpracę.
Zespół SIR w LODR Kalsk.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Cytat – https://lcpr.pl/portfolio/gospodarstwo-malinowka-sylwester-swiderski/
Lubuskie Angusowo
Konferencja 02-03.11.2021r
Gospodarstwo Naturalne Malinówka w Drągowinie
Taberska Konferencja w Janowcu
Winica na Kawałku Ziemii w Trzebiechowie
Fundacja Nasze Wolne Życie