Plan nawozowy:
Gospodarstwa, które prowadzą chów lub hodowlę drobiu powyżej 40 000 stanowisk lub chów lub hodowlę świń powyżej 2 000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior oraz gospodarstwa, które nabywają od takich producentów rolnych nawozy naturalne do bezpośredniego rolniczego wykorzystania w celu nawożenia lub poprawy właściwości gleby zobowiązani są do sporządzania pełnego planu nawożenia opartego o analizę gleb.
Plan nawożenia musi uzyskać pozytywną opinię Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej,
nie później niż do dnia rozpoczęcia stosowania nawozu. Kopię planu wraz z opinią należy przesłać do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska właściwego ze względu na miejsce stosowania nawozów. W gospodarstwach, które są zobowiązane do opracowania planu nawożenia nie stosuje się wyższych dawek nawozów niż wynikające z planu nawożenia.
Plany nawożenia azotem - do ich opracowania zobowiązani są:
- posiadający gospodarstwo o powierzchni powyżej 100 ha użytków rolnych,
- uprawiający tzw. uprawy intensywne na gruntach ornych o powierzchni powyżej 50 ha,
- utrzymujący obsadę większą niż 60 DJP wg stanu średniorocznego.
Lista tzw. upraw intensywnych oraz sposób sporządzania planu nawożenia azotem został określony w załącznikach do "Programu działań". Plan nawożenia azotem opracowuje się corocznie, odrębnie dla każdej działki rolnej i przechowuje się w gospodarstwie rolnym przez okres 3 lat od dnia jego sporządzenia. W gospodarstwach zobowiązanych do opracowania planu nawożenia azotem nie wolno stosować wyższych dawek azotu, niż te które wynikają z planu.
Maksymalne dawki azotu:
Podmioty gospodarujące na powierzchni większej lub równej 10 ha użytków rolnych lub utrzymujące zwierzęta gospodarskie w liczbie większej lub równej 10 DJP według stanu średniorocznego są zobowiązane do posiadania planu nawożenia azotem albo obliczeń maksymalnych dawek azotu.
Obowiązek sporządzenia planu nawożenia azotem wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku.
Praktyki obowiązkowe dla gospodarstw w zakresie wdrożenia Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu.
Gospodarstwo | Praktyki obowiązkowe |
małe: do 10 ha UR lub do 10 DJP w gospodarstwie |
stosowanie Programu działań (m in. w zakresie terminów nawożenia i składowania nawozów naturalnych) |
średnie: powyżej 10 ha UR lub powyżej 10 DJP w gospodarstwie |
- stosowanie Programu działań - ewidencja zabiegów agrotechnicznych związana z nawożeniem azotem - maksymalne dawki azotem lub dobrowolnie plan nawożenia azotem |
duże: powyżej 100 ha UR lub powyżej 50 ha upraw intensywnych lub powyżej 60 DJP w gospodarstwie |
- stosowanie Programu działań - ewidencja zabiegów agrotechnicznych związana z nawożeniem azotem - plan nawożenia azotem |
bardzo duże: prowadzą chów lub hodowlę drobiu powyżej 40 000 stanowisk lub chów lub hodowlę świń powyżej 2 000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior |
- stosowanie Programu działań - ewidencja zabiegów agrotechnicznych związana z nawożeniem azotem - plan nawozowy oparty o analizę gleby (zatwierdzony przez stację chemiczno-rolniczą i kopia przesłana do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska właściwego ze względów na położenie gruntów) |
Ewidencja zbiegów agrotechnicznych związana z nawożeniem azotem zawiera następujące informację:
- datę zastosowania nawozu,
- rodzaj uprawy i powierzchnię uprawy, na której został zastosowany nawóz,
- rodzaj zastosowanego nawozu,
- zastosowana dawka nawozu,
- termin przyorania nawozu naturalnego, w przypadku zastosowania tego nawozu na terenie o dużym nachyleniu.
Ewidencję zbiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem prowadzi się w postaci papierowej w formie zapisów własnych, arkuszy, dzienników lub książki nawozowej, bądź w postaci elektronicznej.
Należy przechowywać przez okres 3 lat umowy zbytu czy nabycia nawozów, dokumentację związaną z opóźnieniem terminu stosowania nawozów azotowych, dokumentację związaną z nawożeniem (plany nawozowe, obliczenia maksymalnych dawek azotu).
DO POBRANIA:
- Lista upraw intensywnych;
- Przykładowa ewidencja zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem
Aplikacje opracowane przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie do sporządzania planu nawożenia azotem (zawiera wzór umowy na zbycie nawozów naturalnych) i do wyliczania maksymalnych dawek azotu.
https://www.cdr.gov.pl/aktualnosci/57-cdr-informuje/2784-aplikacje-do-sporzadzania-planu-nawozenia-azotem-do-wyliczania-maksymalnych-dawek-azotu