21 kwietnia 2021r. weszło w życie rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/605 ustanawiającego specjalne środki kontroli w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń. Główny Lekarz Weterynarii informuje, że wymagania weterynaryjne wprowadzone w nowym rozporządzeniu KE oparte są na już istniejących zasadach bioasekuracji poza dwoma nowymi elementami. Pierwszy z nich to konieczność ogrodzenia minimum tych budynków, w których utrzymywane są świnie oraz przechowywana jest pasza i ściółka. Kolejnym obligatoryjnym wymogiem będzie posiadanie tzw. „Planu bezpieczeństwa biologicznego”. Plan ten zawiera znane już wymagania jak np. konieczność zmiany obuwia i ubrania roboczego przy wejściu do budynków inwentarskich oraz nowe w brzmieniu ale znane już wcześniej zasady podziału na tzw. strefę czystą - budynki gdzie przebywają świnie i przechowywana jest pasza oraz na strefę brudną - podwórko, magazyny sprzętu rolniczego, część socjalna gospodarstwa, gdzie mogą przychodzić goście z zewnątrz.
Służby weterynaryjne przygotują wytyczne oraz wzory dokumentów, które będą pomocne we wdrażaniu nowych norm w szczególności dla mniejszych hodowców świń jak i lekarzy weterynarii. Obecnie w celu zachowania gwarancji bezpieczeństwa epizootycznego w handlu, przy przemieszczaniu świń w dalszym ciągu obowiązują zasady stosowane przed publikacją rozporządzenia Komisji. Jak wynika z wytycznych GLW nowe przepisy będą egzekwowane od 31 października 2021 r.
GLW podkreśla, że nowe przepisy wprowadzają także kilka ułatwień w zakresie możliwości przemieszczania świń z gospodarstw, zlokalizowanych w obszarach występowania ASF poza te strefy, pod warunkiem spełnienia wymagań weterynaryjnych.
Do najważniejszych zmian należą:
- rezygnacja z obligatoryjnych badań laboratoryjnych krwi świń na obszarach cyrkulacji wirusa ASF u dzików lub trzody chlewnej,
- brak konieczności kontroli wszystkich gospodarstw w promieniu 3 km od gospodarstwa, z którego świnie przemieszczane mają być poza obszar stwierdzania ognisk ASF u świń,
- w przyszłości możliwość z rezygnacji z badania klinicznego świń na 24 h przed wysyłką z gospodarstwa.
W załączniku wytyczne GLW dotyczące praktycznego wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie zgodnie z załącznikiem II RWK 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021.
Opracował: Tadeusz Matyka LODR Oddział Lubniewice
Źródło: materiały GIW