W dniach 11-12 czerwca 2014 r. odbyły się warsztaty szkoleniowe na temat „Zagrody edukacyjne - nowa forma przedsiębiorczości na obszarach wiejskich” współfinansowane ze środków Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Wzięło w nich udział 33 uczestników z województwa lubuskiego (właściciele gospodarstw rolnych i agroturystycznych oraz doradcy LODR).
W naszym województwie do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych należy 6 zagród edukacyjnych. Są to gospodarstwa rolne i agroturystyczne, które realizują programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie: produkcji roślinnej i zwierzęcej, przetwórstwa surowców wytwarzanych w gospodarstwie, świadomości ekologicznej, żywności regionalnej i tradycyjnej, dziedzictwa kulinarnego. Warsztaty przeprowadzono w trzech gospodarstwach realizujących różne tematycznie programy edukacyjne.
11 czerwca odwiedziliśmy Gospodarstwo Rolne „Borowiecka Łąka” Jolanty i Pawła Pazdrowskich z Borowca i Gospodarstwo Agroturystyczne „Leśne Zacisze” Haliny Paczyńskiej z Lip.
W pierwszym gospodarstwie odbyły się warsztaty serowarskie „Od mleka do sera” prowadzone przez panią Jolantę. Uczestnicy poznali tajniki produkcji kozich serów, obejrzeli serowarnię, degustowali kilka gatunków serów produkowanych w tym gospodarstwie i przygotowali kulki serowe w zalewie olejowej z ziołami, które zabrali do domu. Była również możliwość bliższego kontaktu ze zwierzętami mieszkającymi w tym gospodarstwie . Można było pogłaskać, nakarmić kozy i nauczyć się je doić. Państwo Pazdrowscy rozwijają swoje gospodarstwo w kierunku samowystarczalnego organizmu, w którym harmonijnie łączą hodowlę zwierząt, uprawę ziemi i produkcję żywności. Gospodarstwo Rolne „Borowiecka Łąka” brało udział w wielu konkursach odnosząc liczne sukcesy. W 2011 r. i 2012 r. otrzymało I nagrodę w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, w 2011 r. i 2013 r. na I i III Ogólnopolskim Festiwalu „Czas dobrego sera” w Lidzbarku Warmińskim zdobyło I miejsce za sery świeże i dojrzewające.
( Fotoreportaż z gospodarstwa „Borowiecka Łąka”)
Po południu pojechaliśmy do Lip w gminie Kłodawa do Gospodarstwa Agroturystycznego Haliny Paczyńskiej „Leśne Zacisze”. Właścicielka przeprowadziła warsztaty „Ekologia w domu i zagrodzie”. Już w drodze do gospodarstwa wzięliśmy udział w edukacji przyrodniczej polegającej na rozpoznawaniu drzew i roślin leśnych oraz poznaniu rzadkich gatunków ptaków (orzeł bielik, czarny bocian) i innych zwierząt żyjących na tym terenie. Gospodarstwo jest otoczone lasami i dzięki temu panuje w nim specyficzny klimat przyjazny dla ludzi, zwierząt i roślin. Znajduje się tu ogród ziołowy, oczko wodne z rybami, ciekawe okazy roślin oraz kurki zielononóżki i indyki. Gospodarze żyją zgodnie z naturą i szanują przyrodę. Posiadają własne ujęcie wody, przydomową oczyszczalnię ścieków i baterie słoneczne. Skosztowaliśmy chleb własnego wypieku z masłem, orzeźwiający napój miodowo-miętowy, a na deser kulki z płatków owsianych, prażonego słonecznika i dyni, sezamu, siemienia lnianego, orzechów, rodzynków, żurawiny oraz miodu i masła przygotowanych przez panią Halinę.
(Fotoreportaż z Gospodarstwa Agroturystycznego „Leśne Zacisze”)
12 czerwca uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych „Mączne pyszności” w Gospodarstwie Rolno-Agroturystycznym Grażyny Dereń w Lubiechni Wielkiej. Właścicielka jest liderką w województwie lubuskim w rejestrowaniu produktów na ministerialna Listę Produktów Tradycyjnych. Umieściła na niej już pięć produktów: chleb domowy na zakwasie, tradycyjny schab słubicki, pierogi z kaszą gryczaną i serem, pierogi z kapustą i grzybami leśnymi oraz nalewka z owoców derenia. Pani Grażyna przygotowuje kolejne produkty do rejestracji. W profesjonalnie wyposażonej kuchni pod fachowym okiem gospodyni wyrabialiśmy ciasto i lepiliśmy pierogi z kaszą gryczaną i serem – „Hryczaki”. Na koniec degustowaliśmy przygotowane własnoręcznie pierogi oraz inne produkty tradycyjne, z których słynie „Dereniówka”. Pani Grażyna chętnie podzieliła się swoim doświadczeniem i udzielała cennych wskazówek w zakresie funkcjonowania zagrody edukacyjnej.
(Fotoreportaż z Gospodarstwa Rolno-Agroturystycznego” Grażyny Dereń)
Mamy nadzieję, że dzięki warsztatom liczba gospodarstw edukacyjnych w Lubuskiem wzrośnie, ponieważ kilku uczestników wyraziło chęć zajęcia się tą działalnością.