W dniu 26 października 2018 r. w siedzibie Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku odbyło się szkolenie w ramach operacji pt.:
„Innowacje w technice ochrony roślin. Optymalna ochrona – minimalizacja pozostałości pestycydów”.
Głównym celem operacji było dostarczenie wiedzy dla rolników, plantatorów upraw rolniczych, doradców rolniczych, przedsiębiorców oraz przedstawicieli jednostek naukowych w zakresie innowacyjnych rozwiązań w zakresie precyzyjnego rolnictwa jakim niezaprzeczalnie jest innowacyjny system oprysku magnetycznego. W zakresie przedmiotowego systemu dr inż. Grzegorz Wilczok zaprezentował innowacyjną technologię, której rozwiązanie jest kompatybilne do każdego rodzaju technologii, można zainstalować je na nowym bądź używanym opryskiwaczu. Zastosowanie magnetycznego systemu oprysku pozwala na zredukowanie ilości zużywanych środków ochrony roślin o ponad 20% oraz zużywanej wody o ponad 40% przy jednoczesnym spełnieniu wymagań środowiskowych i legislacyjnych. Rozwiązanie pozwala poprawić dostęp środków ochrony roślin oprysku do upraw o 20%, uzyskując lepsze efekty zabiegu. Jest to opatentowany system opryskiwania dla sektorów ogrodnictwa i upraw w rolnictwie zapewniający lepszy zasięg niż tradycyjne systemy opryskiwania, poprawia zasięg rozpylania nawet o 40% a także redukuje rozpylenie dryfem do 70%. Stosowana „chemia” poza stroną jej negatywnego wpływu na środowisko jest bardzo droga stąd cel, aby jak najbardziej precyzyjnie ją zastosować, aby maksymalnie wykorzystać efekty jej działania.
Przy tym, głównym problemem dla rolników jest wykonywanie zabiegów w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, brak naturalnych barier (lasów itp.), pola stanowią rozległe obszary a wiatr boczny utrudnia nam zabiegi. Przy zastosowaniu innowacyjnego magnetycznego systemu oprysku poprzez zainstalowanie magnetyzerów na opryskiwaczu uzyskujemy skuteczniejsze pokrycie roślin substancją aktywną (zredukowanie ilości zastosowania środków ochrony roślin do 25%) oraz ok. 70% zmniejszenie znoszenia oprysku co poglądowo przedstawiono na poniższym zdjęciu:
Technologia magnetycznego systemu oprysku wspomagana jest przez system magnetyzerów, które montowane są na opryskiwaczu. Przepływający przez magnesy roztwór czy ciecz robocza jest ładowana ładunkiem elektrycznym, który uwalniany przez dysze ląduje na uprawie tuż poniżej lub bezpośrednio w sąsiedztwie dyszy nie powoduje to powstania „chmury”, nie ląduje grawitacyjnie bądź nie jest przesuwany mocnym strumieniem powietrza. Ląduje samoczynnie „przylepiając się” do pierwszej powierzchni, która posiada opozycyjny ładunek. System wykorzystuje drobne kropelki, które zapewniają bardziej precyzyjne rezultaty przy jednoczesnej kontroli znoszenia. Technologia jest prosta, przyjazna dla użytkownika i nie zawiera ruchomych części.
Rozwiązanie wychodzi naprzeciw dążeniom rolników do zmniejszania dawki środka ochrony roślin i wody oraz możliwości prowadzenia zabiegów przy większej prędkości wiatru. Mniejsza dawka środka zwiększa zyskowność, zapewnia lepszą ochronę i ogranicza zanieczyszczenie środowiska naturalnego.
W ramach szkolenia podstawy prawne stosowania środków ochrony roślin przedstawiła mgr inż. Aleksandra Wolniewicz z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Pani prelegent opisała ogólne zasady Integrowanej Ochrony Roślin oraz przedstawiła tematykę w zakresie: sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin i badań w celu potwierdzenia sprawności technicznej sprzętu. Przy tym, wskazano, że w przypadku łącznego stosowania agrochemikaliów należy postępować zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Ochrony Roślin. Łączne stosowanie więcej niż dwóch agrochemikaliów zwiększa możliwość uszkodzenia roślin.
W dalszej części szkolenia innowacyjne rozwiązania techniczne w konstrukcji rozpylaczy jako czynnik poprawy aplikacji cieczy zaprezentował mgr inż. Włodzimierz Stręk oraz technologie w sterowaniu maszyn rolniczych diagnosta mgr inż. Jacek Król. Zostały zaprezentowane przykłady rozlewaczy do RSM o unikatowej kryzie dozującej z elastycznego elastomeru. Taki pojedynczy rozlewacz jest w stanie wykonać zabieg w znacznie szerszym zakresie prędkości roboczych oraz dawek. Ponadto, zaprezentowana została linia rozlewaczy do zmiennego dawkowania.
Ciekawe rozwiązania w technice aplikacji agrochemikaliów zaprezentował dr inż. Zbigniew Czaczyk – przedstawiciel Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zaprezentowane zostały w obszerny sposób trendy w rozwoju techniki w ochronie roślin, przykłady przedstawiono na poniższym zdjęciu:
Rys. 1. Prezentacja dra inż. Zbigniewa Czaczyka – Ultra lekkie statki powietrzne w ochronie roślin
Na koniec części wykładowej prof. dr hab. Tadeusz Baranowski Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawił możliwości mieszania chemicznych środków ochrony roślin. Wskazane zostały niebezpieczeństwa związane z mieszaniem chemicznych środków ochrony roślin:
1. kłaczenie,
2. pienienie – zawiesina pęcherzyków powietrza w cieczy obniża jakość zabiegu,
3. niebezpieczeństwo wzajemnej niezgodności – uszkodzenie roślin, pogorszenie skuteczności, zatykanie dysz.
W formie graficznej profesor opisał sposób przyrządzania cieczy – wstępne rozcieńczanie proszków. Opisany został sposób przyrządzania cieczy – do sporządzania emulsji.
Na zakończenie szkolenia został zaprezentowany pokaz praktyczny rozwiązań technicznych służących poprawie aplikacji cieczy roboczej dla poprawy skuteczności zabiegów.
Podsumowując zrealizowaną operację należy uznać, że cel rozpowszechniania innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie wraz z przekazem dobrych praktyk w zakresie transferu wiedzy i innowacji oraz prezentacją nowych technik ochrony w technologii produkcji roślinnej został osiągnięty. Szczegółowe opracowanie z przebiegu szkolenia zostało zaprezentowane w artykule pt.: „Magnetyzm innowacji – w przenośni i dosłownie…” Lubuskich Aktualności Rolniczych (nr 12/grudzień 2018 r. nr 1/styczeń 2019 r. str. 34-37).
Przekazane przez dra inż. Grzegorza Wilczoka informacje wraz z praktyczną prezentacją autorskiego filmu zastosowania innowacyjnego systemu oprysku magnetycznego wzbogaciły merytorycznie wiedzę uczestników. System oprysku magnetycznego wzbudził wielkie zainteresowanie wśród rolników, doradców oraz przedsiębiorców polskich.
Zważywszy na powyższe, Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku w ramach Planu Operacyjnego na lata 2018-2019 planuje zrealizowanie operacji pokazu praktycznego z zastosowaniem systemu oprysku magnetycznego w danym gospodarstwie na terenie województwa lubuskiego.
LODR w Kalsku kieruje podziękowania dla Pana Ian Finnegan oraz Pana Adama Jaszczura (Irlandzka Rada Handlu i Technologii w Warszawie) za pośrednictwem, których były prowadzone wszystkie uzgodnienia w przedmiocie organizacji prezentacji innowacyjnego systemu oprysku magnetycznego.
Operacja została przeprowadzona zgodnie z Planem Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan Operacyjny na lata 2018-2019
Operacja została współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Odwiedź portal KSOW – www.ksow.pl - zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich