BONJOUR LIMOUSINE EN FRANCE !!!
Wyjazd studyjny z ramienia Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku w ramach
Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan Operacyjny na lata 2018-2019
został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi dot. operacji pt.:
„Innowacje w chowie i hodowli bydła mięsnego na przykładzie francuskich doświadczeń”
W dniach 30.09. – 06.10.2018 r. trzydziestu uczestników wyjazdu studyjnego w tym: rolnicy, hodowcy bydła mięsnego, doradcy rolniczy oraz przedsiębiorcy rolni, zapoznało się z innowacyjnymi technologiami w produkcji bydła mięsnego, doświadczeniami francuskich hodowców, metodami doboru właściwego buhaja do budowy stada oraz informacjami w zakresie Działania „Współpraca” i Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
Pierwszym punktem operacji była wizyta w Stacji Oceny Buhajów w Lanaud, stanowiącej centrum genetyczne pożądane na całym świecie. Gromadzone w stacji nasienie buhajów, należy do najlepszych rozpłodników rasy Limousine. Bydło tej rasy charakteryzuje się bogatą tradycją – księga hodowlana we Francji została założona w 1886 r. a Stacja Oceny Buhajów powstała w 1984 r. Buhaje gwarantują genetykę na najwyższym poziomie, opartą o testowanie na potomstwie. Idealnie nadają się dla stad w czystości rasy, jako materiał do remontu stada. Selekcja w rasie Limousine prowadzona jest w taki sposób, żeby zadowolić wymagania hodowców i przemysłu mięsnego. Jej celem jest zachowanie wartości macierzyńskich przy jednoczesnym zapewnieniu kulinarnych walorów mięsa.
Pod przewodnictwem Pana Gilles Lequeux – prezesa Stacji Oceny Buhajów, który oprowadzał uczestników wyjazdu po całym kompleksie, dowiedzieliśmy się, że pracownicy w Lanaud największą uwagę zwracają na takie priorytetowe cechy jak: płodność, łatwość wycieleń, mleczność, wykorzystanie paszy i łagodność. W przypadku mięsności, zwierzęta selekcjonuje się pod kątem wielkości dobowych przyrostów oraz rozwoju tkanki mięśniowej u osobników męskich.
Ponadto, dowiedzieliśmy się, że w ostatnich latach, francuskie buhaje rasy Limousine są najczęściej eksportowane na cały świat. Zwierzęta trafiają, aż na pięć kontynentów i znajdują odbiorców z 80 krajów. Oprócz sprzedaży żywych zwierząt (rozpłodników), dużym zainteresowaniem cieszy się sprzedaż nasienia buhajów. Co roku z terenu całego kraju, przyjeżdża tu około dwa tysiące buhajów, które wcześniej wybrał wyspecjalizowany selekcjoner. Do stacji trafiają zwierzęta w wieku 8-9 miesięcy o masie ciała 300-350 kg. Pierwsza ocena dotyczy łagodności bydła. Agresywne sztuki są natychmiast eliminowane. Buhaje, które zostały zakwalifikowane, pozostają w stacji przez kolejne sześć miesięcy. W tym czasie poddawane są szczegółowej kontroli. Selekcjonerzy (pracownicy stacji) oceniają wszystkie cechy funkcjonalne oraz mierzą dzienne przyrosty, które według ich założeń nie mogą przekraczać 1300 gramów. Zwierzęta w wieku 14-15 miesięcy są przygotowywane do aukcji, skąd trafiają do dalszej hodowli na cały świat.
Kolejnym, istotnym punktem wyjazdu był udział uczestników w dniu 5 października 2018 r. w najważniejszych Targach Hodowlanych w Europie SOMMET DE L’ÉLEVAGE w Clermont-Ferrand. Przedmiotowe targi, odbywające się w sercu Masywu Centralnego, największego regionu hodowli bydła mięsnego w Europie, należą do największych międzynarodowych imprez sektora produkcji zwierzęcej. Podczas przedmiotowych targów na powierzchni 180 000 m2 powierzchni wystawienniczej, zaprezentowanych zostało 1 500 wystawców (w tym 300 międzynarodowych z 32 krajów), 2 000 zwierząt wybranych ras w tym: 1 300 sztuk bydła (22 rasy mięsne i mleczne), 400 owiec (26 ras), 300 koni (16 ras). Dla 95 000 zwiedzających z branży (w tym 4 500 gości zagranicznych z 85 krajów) jak również, naszych szanownych rolników, hodowców bydła mięsnego, doradców rolnych z województwa lubuskiego poza stricte wystawą zwierząt została przedstawiona bogata oferta wszystkich działów hodowli zwierząt w tym m. in.: urządzeń ubojowych, sprzętu dla hodowli i żywienia zwierząt. Ponadto, zaprezentowane zostały instalacje energii odnawialnej, budownictwo inwentarskie, maszyny i sprzęty rolnicze. Uczestnicy korzystali z doradztwa w dziedzinie żywienia zwierząt, genetyki, warunków zootechnicznych i zdrowia zwierząt, mechanizacji rolnictwa przy udziale naszej pani tłumacz, towarzyszącej nam podczas całego pobytu we Francji.
Uczestnicy wyjazdu w budynku głównym targów SOMMET DE L’ÉLEVAGE mogli naocznie podziwiać prezentacje francuskich ras bydła na ogromnej arenie w ramach organizowanych konkursów bogatej gamy ras zwierząt w tym mi. in.: Salers (400 zwierząt), Montbéliarde (100 zwierząt), Charolaise, Blonde d’Aquitaine, Limouisine, Aubrac, Holstein, Brune, Simmental, Ile-de-France, Texel, BMC, Percheron.
Poza tym, w ramach operacji pt. „Innowacje w chowie i hodowli bydła mięsnego na przykładzie francuskich doświadczeń” rolnicy, hodowcy bydła i doradcy rolni mieli możliwość, w przeciągu trzech dni, zapoznać się z doświadczeniami francuskich hodowców bydła w ramach zorganizowanych czterech wizyt studyjnych w rodzinnych farmach bydła:
1. GAEC Roux-Corbeil/La Courie/19510 Salon La Tour,
2. Allafort Lionel Cluchat/63710 Le Vernet Ste Marguerite,
3. GAEC Rousset/Les Bordes/03240 Le Theil,
4. GAEC Robin-Vannier/Les Bidolets/71460 Chapaize.
OPISY DO ZDJĘĆ:
Arena – pokazy konkursowe bydła
Buhaj rasy Salers
Migawki z wizyt po farmach:
- Prawie jak na Safarii…
- Farma ekologiczna
- Opiekun stada
- Stado ekologiczne.
Duże zaangażowanie uczestników, podczas przedmiotowych wizyt, pozwoliło na bogatą wymianę wiedzy polsko-francuskiej w zakresie chowu i hodowli bydła mięsnego. Przy tym, zasób informacji z naszej strony został wzbogacony o wiadomości w dziedzinie innowacyjnych technologii produkcji bydła, przy szczególnej roli genetyki i odpowiedniego żywienia zwierząt. Ostatnia wizyta w gospodarstwie francuskich farmerów wyróżniała się hodowlą bydła połączoną z prowadzeniem fermy drobiu przy zastosowaniu ekologicznych metod. Fakt ten pozwolił na uzmysłowienie realnych możliwości połączenia produkcji zwierzęcej w harmonii z priorytetami jakie pociąga za sobą natura.
W świetle zrealizowanego wyjazdu studyjnego do Francji jesteśmy przekonani, że zdobyta wiedza oraz praktyczne przykłady francuskich gospodarstw, będących kolebką chowu i hodowli bydła mięsnego, hodowcy i rolnicy z Polski, mogąc uczyć się od najlepszych, wykorzystają zdobytą wiedzę poprawiając rentowność swoich gospodarstw.