„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestując w obszary wiejskie”.
XXVIII Targi Rolnicze AGRO-TARGI 2022 r. zorganizowane przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego kolejny raz ściągnęły do Kalska tłumy odwiedzających. To znane i lubiane wydarzenie jest stałym punktem w kalendarzu zarówno lubuszan jak i mieszkańców sąsiednich regionów, podczas którego oprócz możliwości podziwiania występów zespołów ludowych, nabywania wszelkich dóbr wytwarzanych przez rękodzielników czy Koła Gospodyń Wiejskich, można uzyskać informacje i porady w zakresie rolnictwa.
Podczas tegorocznej imprezy targowej Zespół ds. innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) przygotował dla jej uczestników bardzo ciekawą ofertę. Pod szyldem „Lubuskie Innowacje” odbyły się cztery pokazy, w ramach których zaprezentowane zostały zwierzęta gospodarskie, produkty regionalne, maszyny rolnicze i sprzęt ogrodniczy.
W centralnym miejscu Targów powstało namiotowe miasteczko regionalnych producentów żywności, którzy wzięli udział w V naborze wniosków w ramach działania „Współpraca” dotyczącego Krótkich Łańcuchów dostaw Żywności. Wystawcy udzielali informacji nt. gospodarskiego przetwórstwa owoców, warzyw, nabiału, mięsa i zbóż w ramach RHD, przygotowania oferty produktów oraz różnych form sprzedaży bezpośredniej. Dzielili się także doświadczeniem związanym z Współpracą w ramach konsorcjum. Pokaz obejmował m.in. pieczywo, wyroby mięsne, sery twarogowe i dojrzewające, miody, wina, herbaty ziołowe, przetwory owocowe w tym soki, syropy i octy oraz...ceramikę i lawendowe cudeńka. Osoby odwiedzające miasteczko mogły skosztować tych lubuskich specjałów w myśl hasła „ U lokalnych spróbujesz co kupujesz”.
Drugi pokaz przygotowany przez Zespół SIR dotyczył zwierząt gospodarskich. Po raz pierwszy od lat uczestnicy Targów w Kalsku mogli podziwiać i uzyskać szczegółowe informacje z zakresu chowu i hodowli trzech ras bydła: Angus Czerwony, Polska Czerwona i Jersey. Zwierzęta przyjechały z farmy zarodowej „Lubuskie Angusowo”, której właścicielami są państwo Karina i Tomasz Jakielowie. Oprócz krów, zaprezentowane zostały owce wrzosówki również wychowankowie „Lubuskiego Angusowa”. Pokaz znalazł uznanie nie tylko zwiedzających ale również członków komisji konkursowej, która wręczyła panu Tomaszowi wyróżnienie w kategorii „Najładniejsze stoisko. Natomiast „Małe Ranczo Młynkowo” państwa Katarzyny i Roberta Krzemińskich zaprezentowało koźlęta (krzyżówkę ras mlecznych i mleczno-mięsnych: anglonubijskiej, alpejskiej i burskiej), króliki rasy wiedeński czarny, gęsi kubańskie, kury zielononóżki kuropatwiane. Bezapelacyjnie to jednak koza Olga zyskała największe uznanie wśród uczestników i została zwycięzcą konkursu na tegoroczny HIT Targów.
Kolejne dwa pokazy dotyczyły nowoczesnych maszyn i urządzeń rolniczych oraz sprzętu ogrodniczego, podczas których rolnicy mieli możliwość zapoznać się ze specyfiką pracy różnych traktorów i maszyn rolniczych oraz z nowinkami technicznymi. Zaprezentowane zostały m.in. kombajn zbożowy, przetrząsarko-zgrabiarka do siana, prasa zbierająca do słomy i siana, wielofunkcyjny agregat uprawowy, belarka do sianokiszonki oraz czołowy podnośnik hydrauliczny. W zakresie ogrodnictw pokaz obejmował samojezdne kosiarki do trawy, podkaszarki, glebogryzarki, szeroki wachlarz opryskiwaczy i wielofunkcyjne narzędzia do upraw ogrodowych. Udział w pokazach umożliwił uczestnikom dokonanie wybór odpowiedniego sprzętu dla indywidualnych potrzeb danego gospodarstwa.
Wszystkie pokazy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy wydarzenia wyrażali nadzieję, że staną się one stałym punktem wszystkich imprez targowych organizowanych przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku. Jest to bowiem doskonała okazja do przekazania wiedzy i upowszechniania informacji na temat wdrażania nowych rozwiązań oraz dobrych praktyk dla szerokiego grona zainteresowanych.
Tradycyjnie już Zespół ds. innowacji udzielał informacji nt. realizowanych szkoleń, konferencji i wyjazdów studyjnych, oferty współpracy oraz pomocy w tworzeniu grup operacyjnych i składaniu wniosków o dofinansowanie projektów w zakresie innowacyjnych rozwiązań ze środków Unii Europejskiej. Po raz kolejny stoisko SIR stało się miejscem wielu ciekawych spotkań i rozmów, których głównym tematem były oczywiście innowacyjne rozwiązania zarówno w produkcji rolniczej jaki i działalności prowadzonej na terenach wiejskich.
Dziękujemy za miłe spotkania i owocne rozmowy.
Zespół SIR w Kalsk.
Operacja pt. „Innowacje podczas Targów Rolniczych” realizowana w ramach planu operacyjnego KSOW 2020-2021, w ramach schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.