„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Początek roku na winnicy to czas intensywnych prac agrotechnicznych, przygotowujących ją do kolejnego sezonu owocowania. Mają one ogromny wpływ na kondycję winorośli oraz finalnie na jakość wytwarzanego wina.
W dniu 19 lutego br. Zespół SIR Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku zaprosił winiarzy, doradców rolnych oraz osoby zainteresowane uprawą winorośli, na szkolenie poświęcone zimowemu cięciu i formowaniu krzewów.
Szkolenie przeprowadzone zostało w Mozowie, koło Sulechowa, w znanej lubuskiej Winnicy Cantina. Jej właścicielami są Państwo Karolina i Mariusz Pacholakowie, którzy od 2006 roku realizują swoją wielką pasję i miłość do wina. Rozpoczynali od 1,5ha nasadzeń, obecnie podwoili areał upraw. Dominującymi odmianami są: Riesling, Pinot Gris, Bianca, Rondo, Regent, Dornfelder i Sauvignon Blanc.
To właśnie innowacyjna jak na region lubuski uprawa Sauvignon Blanc, szlachetnej odmiany winorośli z gatunku – VITIS VINIFERA, służącej do produkcji win jakościowych, wyróżnia Cantinę spośród innych winnic. Ta bardzo wymagająca odmiana z Francji, od kilku lat z powodzeniem uprawiana w Mozowie. Obecnie CANTINA jest jedyną w Polsce winnicą o tak znacznym areale 1,5ha tego szczepu. W ubiegłym roku miało miejsce pierwsze pełne owocowanie, co wskazuje na to, że odmiana ta z powodzeniem będzie mogła być uprawiana w naszym regionie.
Podczas szkolenia Pan Mariusz Pacholak zaprezentował wstępne zimowe cięcie winorośli, które w Winnicy Cantina tradycyjnie rozpoczyna się 27 grudnia, w dniu wspomnienia św. Jana apostoła, patrona wina. Tak wczesne rozpoczęcie prac związane jest z dużym areałem winnicy 3,3ha), oraz czasochłonnym i wymagającym wiele uwagi zabiegiem, zwłaszcza, że właściciele do każdego krzewu podchodzą indywidualnie. Podczas wstępnego cięcia usunięta zostaje łoza owocująca w minionym sezonie, a przygotowywane jest nowe ramię owocujące. Pozostawiona łoza skracana jest w zależności od odmiany w taki sposób, aby pozostało na nich od 6 do 12 pąków, z których wiosną wypuszczą nowe pędy. Wszystkie te prace muszą zostać ukończone do przedwiośnia.
Dzięki nakręconemu na przestrzeni kilku miesięcy materiałowi filmowemu i fotograficznemu, uczestnicy mogli zobaczyć zabiegi cięcia masy zielonej przy pomocy specjalnie dostosowanego do warunków winnicy sprzętu montowanego na ciągniku. Wykorzystywany jest on latem, w okresie silnego wzrostu winorośli. Przycina jednocześnie łozy górne i boczne co w ogromnej mierze pozwala zaoszczędzić czas na kolejne zabiegi pielęgnacyjne tj. przycinanie pasierbów, czy zbiory zielone ograniczające owocowanie.
W trakcie szkolenia zaprezentowane zostały idea i zakres działania Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich oraz informacje nt. działania Współpraca i Krótkich Łańcuchów Dostaw Żywności.
Szkolenie pt. „Innowacyjne formy prowadzenia winorośli - Cięcie i formowanie krzewów winorośli” zorganizowane zostało w ramach dwuletniego Planu Operacyjnego KSOW na lata 2020-2021, w ramach schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Celem operacji było podniesienie poziomu wiedzy w zakresie innowacji i opatentowanych rozwiązań w technologii uprawy winorośli oraz produkcji wina w lubuskich warunkach klimatycznych.
Materiał filmowy nagrany podczas szkolenia. Zawiera informacje i praktyczny pokaz zimowego cięcia winorośli.
Tutaj materiały filmowe: Materiał filmowy ze szkolenia
Innowacje w uprawie i pielęgnacji winorośli w województwie lubuskim